Nie opisane rozjaśnienia

Nie opisane rozjaśnienia

Light black

Coraz częściej pojawiają się konie, które kryją w sobie zagadkę nowych nieznanych umaszczeń. Jednym z takich maści jest tzw. czarny rozjaśniony/ jasno-kary. Osobniki posiadające ten niezwykły kolor genetycznie są końmi karymi bez genu kremowego, perłowego, czy srebrnego (aaE_CCPrlPrlzz), ale nie wykazują tego fenotypowo. Nasuwa to myśl o nowym nieznanym genie rozjaśniającym. Konie te pojawiły się w rasach czystej krwi arabskiej, Morgan, PRE oraz Dutch Draft.

Zmieniony zostaje kolor zwierzęcia do odcieni brązu. Konie te przy urodzeniu mogą wyglądać na ciemniejsze, ale z wiekiem zmieniają kolor na jaśniejszy nie przypominając żadnego znanego umaszczenia. Posiadają niebieskie oczy po urodzeniu, które z wiekiem zmieniają się w złote. Skóra jest różowa, ale w miejscach nieowłosionych zmienia odcień na ciemno-różowy do brązowego.

Po pojawieniu się przypadków na umaszczeniu karym nazwano to zjawisko roboczo „light black”, ale urodziły się również konie z takimi zmianami na podłożu gniadym i kasztanowatym. Przypadek kasztanowatej klaczy rasy Morgan pochodzącej z kojarzenia karej klaczy i gniadego ogiera. Jak poprzednicy posiada różową skórę i niebieskie oczy.

 

Urodziły się również konie gniade rozjaśnione w rasie Morgan oraz czystej krwi arabskiej. Niektóre konie posiadające gen srebrny i dodatkowo ten nowy czynnik nie posiadają typowo rozjaśnionego włosia grzywy i ogona, a skóra przypomina odcień ciemnego różu.

Kolejny przypadek gniado-srebnego TL SENSATION’S MONARCH pochodzący z połączenia tych samych rodziców co TL CHAMPAGNE SENSATION.

Ostatnim przykładem jest arabska klacz Mireyenion Tos spokrewniona z Ali-Zeusem, która podobnie jak Ali-Zeus posiada niebieskie, które stały się złote oraz teoretycznie czarne miejsca są brązowe  (morgancolors.com, horsecolors.us, hippo-logistics.com).