Lama i jej podstawowe barwy

Lama pomimo bliskiego podobieństwa do alpaki jest mniej przebadana i poznana niż jej kuzynka. Hodowcy alpak są w stanie mniej więcej przewidzieć efekty pewnych kojarzeń, co w przypadku lam raczej jest trudne. Pozostaje dokładna obserwacja i może uda się zauważyć pewne powtarzalne mechanizmy. Ich kolory mogą być różnorodne od bieli przez różne odcienie brązu, aż po głęboką czerń. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, u lam za umaszczenie odpowiedzialne są dwa pigmenty czarny i czerwony. Na te barwy mogą nakładać się różne wzory, ale o nich już w innym poście.

Nie jest tak prosto jak mogłoby się wydawać

Hodowcy tych pięknych zwierząt donoszą, że określenie barwy lamy nie jest łatwe, ponieważ potrafią one zmieniać kolor na przestrzeni kilku miesięcy, a na dodatek ich runo z zewnątrz nie odpowiada temu co dzieje się przy skórze. Rzeczywiście może to sprawiać trochę kłopotu, dlatego The Llama Association of Australasia Inc. podczas rejestracji zwierząt pozwala wpisać nie jeden, a maksymalnie trzy kolory, które najbliżej przypominają to co dana lama na sobie nosi.

Związek wyróżnia 8 kolorów podstawowych i 4 z mieszaniną białych włosów:

Kilka jednolitych kombinacji

Skoro mówimy o kolorach podstawowych, to zdawać by się mogło, że mowa tu o jednolitych  (w jednym kolorze) zwierzętach, a jednak nie! Oczywiście są zwierzęta, których całe ciało pokryte jest jedna barwą. Niestety albo stety, inne mogą mieć wiele odcieni danych barw. Wymienione wyżej stowarzyszenie wymienia tu kilka opcji:

  • jednolitą (lama jest jednego koloru)
  • gniadą (kończyny i głowa jest ciemniejsza (czarna), a reszta nieco jaśniejsza, brązowa)
  • dziką (pyszczek jest szarobrązowy, a reszta ciała jest zwykle znacznie jaśniejsza)

 


Źródło:

  1. Llama Association of Australasia Inc.
  2. Kolory i wzory umaszczenia
  3. Polymorphisms in MC1R and ASIP genes and their association with coat color phenotypes in llamas

Znajdź nasz na Facebook’u ! Zachęcamy do dołączania do grupy Genetyka Umaszczenia Zwierząt – pytania i odpowiedzi !