Niebieski kot? Liliowy? Płowy?

Po zapoznaniu się z umaszczeniami bazowymi możemy przejść do wersji rozjaśnianych tych kolorów.  Wbrew pozorom wariantów jest całkiem sporo i zatrzymują dech w piersiach! A genów rozjaśniających w zasadzie wyróżniamy tylko jeden- D. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy Dilution, oznaczającego tyle co rozcieńczony. W wersji dominującej – DD lub Dd nie powoduje on zmian ubarwienia zwierzęcia, a dopiero zmienia się coś w przypadku homozygoty recesywnej dd. Zatem maść rozjaśnioną mogą przekazać tylko osobniki rozjaśnione – dd lub nosiciele genu bez widocznych objawów posiadania tej mutacji  Dd.

Z recesywności tego genu wynika trudność w jego dziedziczeniu. 100% pewność otrzymania rozjaśnionego potomstwa będziemy mieli po połączeniu dwojga rozjaśnionych kotów – dd x dd. Następnie nieco mniejsze, bo 50%  po dobraniu osobnika rozjaśnionego z nosicielem- dd x Dd, a najmniejsze 25% po skrzyżowaniu ze sobą dwóch nosicieli Dd x Dd. Trudność uzyskania poniższych kolorów wzrasta wraz z rzadkością poszczególnych alleli warunkujących dane umaszczenia bazowe.

W zależności od umaszczenia wyjściowego rozróżniamy  kilka jego wariantów:

niebieski (B_dd)  jest to rozjaśniony czarny kot.

-liliowy (bbdd, bbldd) powstaje poprzez nałożenie się dwóch alleli dd na kolor czekoladowy.

płowy (blbldd) kolor jest kolejnym rozjaśnionym umaszczeniem z grupy kolorów genu B. Jest on efektem rozjaśnienia maści cynamonowej recesywnymi alleami dd. Jest on najrzadszym z tej całej wymienionej dotąd trójki, ponieważ taki kot jest podwójną homozygotą recesywną – blbldd, więc trudność otrzymania takiego koloru wzrasta dwukrotnie!

kremowe (XOXOdd), to maść ruda rozcieńczona, tak jak powyższe, dwoma allelami recesywnymi dd.

Jeżeli „zwykła” szylkretowa kotka (XOXo) dostanie takiego rozjaśnienia wygląda jak ta poniżej (XOXodd).

Na końcu warto wspomnieć o jeszcze jednym genie, który modyfikuje działanie tego opisanego powyżej. Nazywa się go z ang. Dilute modifier o skrócie Dm, a potocznie karmelizowaniem. Jest to gen dominujący i działa w układzie – (DmDm) i (Dmdm). Jakie działanie wywiera na umaszczenia rozjaśnione? Zobaczmy:

Dm – allel dominujący w przypadku kotów rozjaśnionych zmienia jeszcze dodatkowo ich okrywę włosową na jaśniejszą. Gdy kot nie posiada dwóch alleli dd, to w takim przypadku zwierzę jest tylko nosicielem i może ujawnić ten gen u potomstwa po połączeniu z odpowiednim partnerem.

dm – brak efektu

     Znajdź nas na Facebooku!