Coś zupełnie nowego – Sunshine

Kolejne, nowe rozjaśnienie odnaleziono w locus C obok kremowego (Ccr), perłowego (Cprl) i snowdrop (Csno). Nazwano je Sunshine i oznaczono symbolem Csun od imienia pierwszego, znanego konia, który je posiada.

Gdzie takie cuda?

Tę nową formę odnaleziono w USA u dwóch koni będących mixem ras Standardbred i Tennessee Walking Horse. Pierwszy z nich, ogier o imieniu Captain Sunshine na pierwszy rzut oka wygląda na zwyczajnego konia perlino, pomimo braku dwóch rozjaśnionych rodziców! Natomiast jego historia jest całkiem ciekawa, ponieważ jako uratowany koń trafił do troskliwej właścicielki, która chciała dowiedzieć się, coś więcej, na temat jego umaszczenia. Coś mówiło jej, że to wyjątkowy koń. Dlatego, by zbadać jego kolor, miała styczność z kilkoma laboratoriami. Każde z nich rozkładało ręce i nie wiedziało z czego wynika jego niezwykły kolor. Ponieważ badania wskazywały tylko na jeden alllel kremowy. Cała reszta możliwych analiz rozjaśnień dawała negatywny wynik. W końcu trafili do EtalonDx, którym udało się rozwikłać zagadkę tajemniczego ogiera. Jak się okazało zaprezentował on połączenie nowego allelu słonecznego z kremowym na gniadej bazie.

Na razie same słoneczne heterozygoty

Naukowcy sugerują, że dziedziczy się on podobnie jak gen perłowy, czyli recesywnie. Niestety nie odkryto jeszcze żadnych homozygotycznych koni słonecznych, a jedynie heterozygoty. Ponad to, wspomniany wcześniej ogier jest efektem połączeniem allelu kremowego i słonecznego na gniadej bazie. Dlatego wygląda on jak koń podwójnie rozjaśniony kremowo z beżową sierścią, różową skórą i niebieskimi oczami. Co więcej, jego gniady syn, również posiada jeden allel słoneczny bez kremowego dodatku i wygląda na zwyczajnego gniadosza. Z drugiej strony przyglądając się jego fotografii, jego skóra wydaje się mieć nieco jaśniejszy odcień. Sami oceńcie!

rozjaśnienie sunshine u koni
Holl, H. & Pflug, K. & Yates, K. & Hoefs-Martin, K. & Shepard, C. & Cook, Deborah & Lafayette, Christa & Brooks, Samantha. (2019). A candidate gene approach identifies variants in SLC45A2 that explain dilute phenotypes, pearl and sunshine, in compound heterozygote horses. Animal Genetics. 50. 10.1111/age.12790.

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.