Kolejne nowe rozjaśnienie – Snowdrop!

Jeszcze porządnie nie przyzwyczailiśmy się do genu Sunshine, a tu do rodziny z locus C znów dołączył nowy członek. Dlatego, obok genu kremowego (Ccr), perłowego (Cprl) i Sunshine (Csun) mamy nowy – Snowdrop. Analogicznie do reszty grupy oznaczono go symbolem Csno.

Dobrze skryty

Jak zauważyli naukowcy nowy gen działa w układzie recesywnym i ujawnia swe rozjaśniające właściwości przy obecności dwóch alleli Csno (zdj. C). Działa zarówno na czerwony jak i czarny barwnik dając efekt podobny do podwójnego rozjaśnienia kremowego. Natomiast u heterozygot brak jest jakichkolwiek widocznych oznak nosicielstwa.

Rodzina przebiśniegów

Główna bohaterka klaczka Snowdrop, od której wzięła się nazwa nowego rozjaśnienia jest koniem Gypsy z hodowli Cardyke Cobs w Peterborough. Kolor Przebiśnieżki wygląda niemal identycznie jak w przypadku koni kremowych przydymionych! Natomiast jej rodzice i rodzeństwo są tylko nosicielami rozjaśnienia przebiśniegowego i niestety nie wykazują żadnych oznak posiadania tego genu.

snowdrop
Bisbee, Danielle & Carpenter, Meredith & Hoefs-Martin, Katie & Brooks, Samantha & Lafayette, Christa. (2019). Identification of a novel missense variant in SLC45A2 associated with dilute snowdrop phenotype in Gypsy horses. 10.1101/851246. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Inne krzyżówki

Nie wiadomo jak wygląda połączenie genu przebiśniegowego z innymi z locus C, ale zapewne jest to kwestia czasu, gdy pojawią się i takie kombinacje. nie pozostaje nam nic innego jak czekać.

Znajdź nas na Facebooku!