Okopcony

Okopcony

Okopcenie jest genem z grupy tzw. modyfikatorów.  Zmienia ono wygląd umaszczenia wyjściowego poprzez wystąpienie na ciele konia mniejszej lub większej ilości czarnych/ciemnych włosów. U koni gniadych powszechnym efektem jego działania jest zaciemnienie grzbietowego obszaru ciała zwierzęcia: kłębu, łopatek, grzbietu i zadu. Może tworzyć fałszywą pręgę grzbietową nie związaną z genem bułanym. W zależności od ilości tych czarnych włosów koń może wyglądać na lekko przyciemnionego lub prawie czarnego. Ekspresja przydymienia na koniach gniadych:

sooty 1 sooty2

Przykłady okopcenia koni gniadych. (fallen-leaves.net/pinterest.com)

Działanie genu zmienia przykładowo konia gniadego na ciemno-gniadego, a kasztanowatego na ciemno-kasztanowatego. W Polsce nie ma rozróżnienia na działanie genu sooty, natomiast za granicą do nazwy umaszczenia wyjściowego dodaje się „okopcony” (ang. sooty). Są dwa wyjątki, gdzie gniadego z czarnymi włosami ma kłodzie nazywa się brązowym, a kasztanowatego czarnym kasztanowatym.

Przykłady działania okopcenia na koniach jelenich:

sooty3sooty5 sooty4

sooty6sooty7

Różna ekspresja okopcenia. Ogierek jeleni okopcony o znacznej ekspresji ciemnych włosów. Mocna ekspresja jeleniego okopconego z charakterystyczną maską na ostatnim zdjęciu. (heavensgait.com/ colorgenetics.info/chronofhorse.com/ drrquarterhorses.pl/ morgancolors.com)

W przypadku koni izabelowatych okopcenie często „atakuje” konia od strony nóg. Przykłady koni izabelowatych przydymionych:

palo4palo2

palo1

(tumblr.commustangs4us.commyhorseforum.comchronofhorse.com)

Nie odnaleziono genu odpowiedzialnego za tą modyfikację. Podejrzewa się, że są to dwa czynniki, jeden działający na czarny barwnik, a drugi na czerwony. Najłatwiej przydymienie zobaczyć na koniach gniadych, jelenich i izabelowatych, a gorzej na kasztanowatych. Na koniach karych płowiejący działa poprzez zmniejszenie efektu rozjaśnienia pod wpływem promieni słonecznych (Sponenberg, 2003).

Przykłady koni kasztanowatych przydymionych:

chest1chest2 chest3chest4

Przykłady okopcenia u kasztanowatych koni

(morethanalittleoutofplace.weebly.com/ cloud9walkers.com/ forum.modelekoni.pl/ horseforum.com)