Klasyczny szary (Tuxedo grey)

Klasyczny szary (Tuxedo grey)

Klasyczna szara alpaka

Klasyczny szary jest to bardzo spektakularny wzór o niepełnej dominacji. Determinowany jest najprawdopodobniej przez gen M, ang. Merle. Jest on bardzo podobny do występującego u psów znany właśnie pod tą nazwą. Jest różnica pomiędzy tymi gatunkami, ponieważ u psów istnieją homozygoty, ale są one bardzo chorowite, a u alpak są one letalne (śmiertelne). Zatem wszystkie alpaki o tym wzorze są heterozygotami Mm. Przyjrzyjmy się jak to wygląda pod względem genotypu:

  • mm – brak efektu, normalny kolor bazowy
  • Mm – klasyczny szary
  • MM – letalny

Wzór charakteryzuje się mieszaniną białych włosów na grzbiecie i szyi zwierzęcia w różnym natężeniu (dlatego wyróżnia się różne przedrostki do nazwy kolor, np.: ciemny, jasny, średni). Dodatkowo zwierzę posiada białą maskę na głowie, ale także często białe kończynach. Tak klasycznie wygląda szara alpaka, która nazywana jest również tuxedo grey. Na ciele mogą pojawiać się także plamy koloru bazowego lub jaśniejsze plamy o różnej wielkości i natężeniu.

Klasyczny szary ma białą głowę i kończyny oraz oproszony bielą tulów. pixabay.com
Klasyczny szary ma białą głowę i kończyny oraz oproszony bielą tulów.  www.pixabay.com

Różne efekty w zależności od bazowego koloru

Jest to wzór, który nakłada się na różne kolory bazowe. Jak one wyglądają i jak można je nazwać? Pierwszymi dwoma najczęściej spotykanymi połączeniami są srebrny oraz różanoszary (oba kolory podstawowe produkują czarny barwnik), które mogą występować w wariacji od jasnej przez średnią, aż do ciemnej. Srebrnymi alpakami nazywamy zwierzęta, które genetycznie są czarne, a na to dodatkowo nałożył się szary wzór.

Podobnie jest z alpakami różanoszarymi z tą różnicą, że ich umaszczenie bazowe jest od ciemnobrązowego do ciemnoczekoladowego.

Ich popularność wynika chyba ze sporego kontrastu białych plam/włosów do ciemnej barwy podstawowej. Czy to znaczy, że u jaśniejszych (o czerwonej podstawie) alpak pod względem maści bazowej, nie występuje ten wzór? Jasne, że wstępuje, ale wydaje mi się, że z racji „mniej rzucających” się różnic bierze się je bardziej za jasne alpaki z plamami tuxedo niż szarym wzorem. Miałam okazję poznać taką alpakę. O tym, że posiada ona taki wzór można było wywnioskować  po plamie na głowie, jaśniejszym korpusem i szyja oraz ciemniejszym plamom w tychże miejscach. Zresztą zobaczcie sami! Literatura podpowiada, że pomimo innego wyglądu takie przypadki też określa się mianem różanoszarych.

 

Znajdź nas na Facebooku!