Wrodzona Stacjonarna Nocna Ślepota u Appaloosa/ Congenital Stationary Night Blindness (CSNB)

Wrodzona ślepota nocna dotyka głównie konie tarantowate w rasie Appaloosa, ale odnaleziono ją również u amerykańskich miniaturowych koni. Nie znaczy to jednak, że nie może ona wystąpić poza tymi rasami, np.: u kuców: amerykańskich, brytyjskich tarantowatych, Tannu Tuva; u koni Knapstrup, hiszpańskich mustangów oraz u Noriker’ów, czy innych koni tarantowatych. Przeprowadzono tylko badania na tych dwóch rasach (Appaloosa i amerykański koń miniaturowy) nad resztą może tez należałoby się zastanowić?
Czym charakteryzuje się ta choroba?
-Jest to wrodzone schorzenie, którego stan praktycznie nie zmienia się w ciągu życia konia. Powoduje on trudności w widzeniu po zmroku (stopień nasilenia jest różny u każdego osobnika).
-Jest chorobą dziedziczną (najprawdopodobniej recesywną, bo posiadają ją konie homozygotyczne pod względem genu Lp).
-Jak wspomniałam wcześniej nie ulega progresji.
Pod skrótem CSNB, czyli wrodzoną nocną ślepotą kryje się tak naprawdę kilka odmian tej choroby. Jedne dotkliwie utrudniają widzenie po zmroku, a inne są mniej dokuczliwe.
Nosicielami tej nieszczęśliwej przypadłości są tylko i wyłącznie konie homozygotyczne LpLp, czyli te, które posiadają białe obszary prawie bez plamek maścistych. Oto przykłady:



Co jest ważne jeżeli posiada się konia cierpiącego na tą przypadłość? Należy w miarę możliwości dać mu czas na nauczenie się otoczenia w dzień, by po zmroku orientował się w terenie (zwłaszcza jeżeli utrzymywany jest w stajni otwartej). Najlepiej, aby taki koń miał do towarzystwa spokojne osobniki, tak żeby uniknąć ewentualnych ataków ze strony agresywnego współtowarzysza. Bardzo ważna sprawą są włosy czuciowe wokół pyska i oczu, które pozwalają koniowi unikać urazów.Jak radzą sobie z tym konie? Jako, że jest to choroba wrodzona jest to dla nich „naturalne”. Od źrebięcia nauczyły się polegać w tym czasie bardziej na innych zmysłach, jak: słuch, czy dotyk. W dzień widzą tak jak inne konie.
Jak można zdiagnozować te chorobę? Tak, dzięki badaniu ERG (elektroretinografia) lub badaniu na homozygotyczność osobnika pod względem Lplp. (appaloosaproject.info)
![]() |
(eyevet.pl) |