Wrodzona Stacjonarna Nocna Ślepota u Appaloosa/ Congenital Stationary Night Blindness (CSNB)

Wrodzona Stacjonarna Nocna Ślepota u Appaloosa/ Congenital Stationary Night Blindness (CSNB)

Wrodzona ślepota nocna dotyka głównie konie tarantowate  w rasie Appaloosa, ale odnaleziono ją również u amerykańskich miniaturowych koni. Nie znaczy to jednak, że nie może ona wystąpić poza tymi rasami, np.: u kuców: amerykańskich, brytyjskich tarantowatych, Tannu Tuva; u koni Knapstrup, hiszpańskich mustangów oraz u Noriker’ów, czy innych koni tarantowatych. Przeprowadzono tylko badania na tych dwóch rasach (Appaloosa i amerykański koń miniaturowy) nad resztą może tez należałoby się zastanowić?

Czym charakteryzuje się ta choroba?

-Jest to wrodzone schorzenie, którego stan praktycznie nie zmienia się w ciągu życia konia.  Powoduje on trudności w widzeniu po zmroku (stopień nasilenia jest różny u każdego osobnika).

-Jest chorobą dziedziczną (najprawdopodobniej recesywną, bo posiadają ją konie homozygotyczne  pod względem genu Lp).

-Jak wspomniałam wcześniej nie ulega progresji.

Pod skrótem CSNB, czyli wrodzoną nocną ślepotą kryje się tak naprawdę kilka odmian tej choroby. Jedne dotkliwie utrudniają widzenie po zmroku, a inne są mniej dokuczliwe. 

 

Nosicielami tej nieszczęśliwej przypadłości są tylko i wyłącznie konie homozygotyczne LpLp, czyli te, które posiadają białe obszary prawie bez plamek maścistych. Oto przykłady:

www.wdappaloosas.com
www.avalonappaloosas.com
www.petticoatsandpistols.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co jest ważne jeżeli posiada się konia cierpiącego na tą przypadłość? Należy w miarę możliwości dać mu czas na nauczenie się otoczenia w dzień, by po zmroku orientował się w terenie (zwłaszcza jeżeli utrzymywany jest w stajni otwartej). Najlepiej, aby taki koń miał do towarzystwa spokojne osobniki, tak żeby uniknąć ewentualnych ataków ze strony agresywnego współtowarzysza. Bardzo ważna sprawą są włosy czuciowe wokół pyska i oczu, które pozwalają koniowi unikać urazów.Jak radzą sobie z tym konie? Jako, że jest to choroba wrodzona jest to dla nich „naturalne”. Od źrebięcia nauczyły się polegać w tym czasie bardziej na innych zmysłach, jak: słuch, czy dotyk. W dzień widzą tak jak inne konie.

Jak można zdiagnozować te chorobę? Tak, dzięki badaniu ERG (elektroretinografia) lub badaniu na homozygotyczność osobnika pod względem Lplp. (appaloosaproject.info)

(eyevet.pl)

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *