Według prof. Sponenberga jest to wariant wzoru tobiano. Zanotowano takie osobniki wśród rodzin ras: American Paint Horse, Tennessee Walking Horse oraz u hiszpańskich koni kolonialnych ze szczepu Choctaw.
Ten zjawiskowy wzór ukazuje się u koni posiadających jeden allel genu rozjaśniającego kremowego. Najczęściej ukazuje się u koni izabelowato-sroaktych tobiano i jelenio-srokatych tobiano, ponieważ jest najłatwiej zauważalny w przeciwieństwie do takie przypadku u konia karego posiadającego jeden allel kremowy.
Jak taki koń właściwie wygląda? Osobnik taki oprócz białych plam na rozjaśnionej powierzchni posiada także obszary, które nie zostały objęte działaniem genu kremowego i są koloru umaszczenia wyjściowego (gniadego lub kasztanowatego). Zasięg ciemniejszych plam nie jest duży i może zostać przeoczony. Dlatego podejrzewa się o ten efekt dominujący gen modyfikator ujawniający się przy spełnieniu określonych warunków (genu tobiano oraz jednego allelu kremowego) (Sponenberg, 2009).
Przykłady palomino calico tobiano:
(pinterest.com / horsegroomingsupplies.com)
(horsegroomingsupplies.com)
Przykłady jelenio calico tobiano:
(colorgenetics.info)
(pintoforum.de)
Ogierem przekazującym te wszystkie cechy jest Spook Skippa Ghost rasy American Paint Horse, który przekazał je 11 z 23 źrebiąt (Sponenberg, 2009)