Umaszczenie calico tobiano

Umaszczenie calico tobiano

Według prof. Sponenberga jest to wariant wzoru tobiano. Zanotowano takie osobniki wśród rodzin ras: American Paint Horse, Tennessee Walking Horse oraz u hiszpańskich koni kolonialnych ze szczepu Choctaw.

Ten zjawiskowy wzór ukazuje się u koni posiadających jeden allel genu rozjaśniającego kremowego. Najczęściej ukazuje się u koni izabelowato-sroaktych tobiano i jelenio-srokatych tobiano, ponieważ jest najłatwiej zauważalny w przeciwieństwie do takie przypadku u konia karego posiadającego jeden allel kremowy.

Jak taki koń właściwie wygląda? Osobnik taki oprócz białych plam na rozjaśnionej powierzchni posiada także obszary, które nie zostały objęte działaniem genu kremowego i są koloru umaszczenia wyjściowego (gniadego lub kasztanowatego). Zasięg ciemniejszych plam nie jest duży i może zostać przeoczony. Dlatego podejrzewa się o ten efekt dominujący gen modyfikator ujawniający się przy spełnieniu określonych warunków (genu tobiano oraz jednego allelu kremowego) (Sponenberg, 2009).

Przykłady palomino calico tobiano:

calico calico

                                                          (pinterest.com / horsegroomingsupplies.com)

        calico calico2

                                                                      (horsegroomingsupplies.com)

Przykłady jelenio calico tobiano:

TresColorescalico

                                                                                             (colorgenetics.info)

  calico1calico2calico3

                                                                                              (pintoforum.de)

Ogierem przekazującym te wszystkie cechy jest Spook Skippa Ghost rasy American Paint Horse, który przekazał je 11 z 23 źrebiąt (Sponenberg, 2009)

131709x1