Konie, oprócz składników organicznych, potrzebują szeregu związków mineralnych, które są niezbędne w wielu procesach. Regulują pH, ciśnienie osmotyczne, budują i aktywują enzymy, wchodzą w skład kości oraz tkanek miękkich. Pobierane w pokarmie minerały nie są wchłaniane w 100%, ten aspekt zależy od postaci, w jakiej występuje dany pierwiastek. Idąc tym tropem makroelementy przyswajalne są od 30 do 80%, a mikroelementy tylko maksymalnie w 30%!
To jednak nie koniec zawiłych stosunków pomiędzy pierwiastkami, ponieważ są inne, które pośrednio poprzez cynk wpływają na kolor. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o żelazie, którego nadmiar powoduje zaburzenia wchłaniania cynku – niedobór wtórny cynku, a ten z kolei miedzi. Podobne zakłócenia powodują za wysokie ilości molibdenu i siarczanów w diecie konia. Dobrze jest pamiętać, że duże ich zasoby znajdują się w zielonce pastwiskowej, zatem swobodne podawanie dodatków paszowych ze związkami siarki jest niewskazane i nieuzasadnione, ponieważ wystarczająca ich ilość zapewniana jest w paszy objętościowej. Należy mieć też na uwadze fakt, iż nadmiar molibdenu i związków siarki jest dla konia toksyczny!
Posiadając tak niezwykłe zwierzę, jakim jest koń nie musimy być uzależnieni od sklepów jeździeckich w zaopatrywaniu się w niezbędny sprzęt. Nie mówię tu od razu o samodzielnym wykonaniu siodeł czy ogłowi (pozostawmy to specjalistom!), a o prostych sprzętach takich jak kantary, siatki na siano i inne. Nie od zawsze sprzęt jeździecki był tak powszechnie dostępny. Poprzednie pokolenia dobrze pamiętają samodzielnie twory, a o te zamówione u rymarzy dbano jak o skarb. Wracając do dzisiejszych czasów -powszechnie wiadomo, że zrobienie zakupów w sklepie jeździeckim zwłaszcza internetowym jest miłe, łatwe i przyjemne. Można przebierać w masie wzorów i kolorów, ale zapewniam, że stworzenie jakiejś rzeczy samodzielnie przyniesie znacznie więcej satysfakcji i oszczędności! Spróbujcie sami!
Mikołajki już za pasem, a z nimi tradycja sprawiania innym prezentów! Może macie kogoś, kto też jest zakręcony na punkcie koni? Jeśli tak, to możemy śmiało zrobić dla tej osoby filcowego konika zawieszkę lub ozdobę na choinkę. Najpierw musimy zaopatrzyć się w arkusze filcu w dowolnych kolorach. Mój konik będzie czerwony z zielonymi i niebieskimi akcentami, a do tego dojdzie jeszcze fioletowy napierśnik. Ty możesz wybrać inne barwy. W sieci można znaleźć masę szablonów do wydruku, ja narysowałam taki jak na zdjęciu inspirując się szwedzkim folklorem.
Nazwa ta w pierwszej kolejności kojarzy się głównie z krowami w oborze i wielką kręcącą się szczotką do czyszczenia butelek. Brzmi śmiesznie i podobnie wygląda, ale świetnie działa! Zwierzęta chętnie korzystają same z tej automatycznej „szczotki”, dzięki działaniu, której zwiększa się produkcja mleka, poprawia higiena oraz dobrostan krów. Czy tylko ten gatunek może być tak uprzywilejowany? Oczywiście, że nie! Na pewno spotkaliście konie, które mają tak wielką potrzebę drapania się, że niszczą przez tą czynność wszelkie ogrodzenia. To jest patent zarówno dla nich, ale również super sprawa dla wszystkich pozostałych członków stada! W czasie zmiany sierści zwierzaki same będą nam „pomagać” pozbywać się zbędnego balastu włosów, ale też brudu. Nie trzeba wydawać na takie gadżety dużej ilości pieniędzy, aby spełniły one swoją funkcję. Zwłaszcza, jeżeli nie posiadamy stada zwierząt liczonych w setkach osobników.
Siodło, jako drogi sprzęt nie może leżeć byle gdzie. W siodlarni przymusem jest posiadanie wieszaków, ale taki uchwyt na sprzęt przydaje się również na boksie. Co jest ważne? Aby był stosunkowo łatwo demontowalny, bo przecież przez korytarz przeprowadza się zwierzęta, ale też jeździ maszynami. Takie uchwyty można bardzo łatwo wykonać z dwóch desek o długości od 45-60 cm, dwóch haczyków do drewna i paru wkrętów. (…) Do kompletu możemy również wykonać rustykalny wieszak na ogłowie, a tworzymy go z poprzecinanych na grube talarki drągów lub gałęzi, które przybijamy gwoździem w wybranym miejscu. Środek można zakleić ozdobną karteczką z imieniem konia. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się również w tymczasowych siodlarniach. Miłego tworzenia!
Znajdź nas na Facebooku oraz Grupa Genetyka Umaszczenia Zwierząt – pytania i odpowiedzi !
Zapraszamy do kontaktu!