prosto o kolorach

Nie opisane rozjaśnienia

Nie opisane rozjaśnienia

Light black

Coraz częściej pojawiają się konie, które kryją w sobie zagadkę nowych nieznanych umaszczeń. Jednym z takich maści jest tzw. czarny rozjaśniony/ jasno-kary. Osobniki posiadające ten niezwykły kolor genetycznie są końmi karymi bez genu kremowego, perłowego, czy srebrnego (aaE_CCPrlPrlzz), ale nie wykazują tego fenotypowo. Nasuwa to myśl o nowym nieznanym genie rozjaśniającym. Konie te pojawiły się w rasachczystej krwi arabskiej, Morgan, PRE oraz Dutch Draft.

mała

marianka                                                                Marinka van’t Heereind po urodzeniu i nieco później. (filckr.com)

Zmieniony zostaje kolor zwierzęcia do odcieni brązu. Konie te przy urodzeniu mogą wyglądać na ciemniejsze, ale z wiekiem zmieniają kolor na jaśniejszy nie przypominając żadnego znanego umaszczenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Posiadają niebieskie oczy po urodzeniu, które z wiekiem zmieniają się w złote. Skóra jest różowa, ale w miejscach nieowłosionych zmienia odcień na ciemno-różowy do brązowego.

oczy

Koń arabski Ali-Zeus (po lewej). Genetycznie kary posiadający rozjaśnioną sierść oraz oczy.(horsegroomingsupplies.com ) Niebieskie oko źrebięcia (po prawej). (flickr.com)

Po pojawieniu się przypadków na umaszczeniu karym nazwano to zjawisko roboczo „light black”, ale urodziły się również konie z takimi zmianami na podłożu gniadym i kasztanowatym. Przypadek kasztanowatej klaczy rasy Morgan pochodzącej z kojarzenia karej klaczy i gniadego ogiera. Jak poprzednicy posiada różową skórę i niebieskie oczy.

SnowdancersEbonyLaceSensationTL CHAMPAGNE SENSATION (Snowdancer’s Merlin Morn, gniady x Snowdancer’s Ebony Lace, kara) (morgancolors.com)

tlchampagnesensationSensationfield

                                               Test DNA wykazał: ee Aa crcr chch zz (morgancolors.com)

Urodziły się również konie gniade rozjaśnione w rasie Morgan oraz czystej krwi arabskiej. Niektóre konie posiadające gen srebrny i dodatkowo ten nowy czynnik nie posiadają typowo rozjaśnionego włosia grzywy i ogona, a skóra przypomina odcień ciemnego różu.

      TLChampgndream3monthsTLChampgndreamfrontTLChampgndreameye

Gniadosrebrny źrebak z dodatkowym rozjaśnieniem (oczy)- po lewej i jako dorosły po prawej. Spokrewniony z TL CHAMPAGNE SENSATION . (morgancolors.com)

Kolejny przypadek gniado-srebnego TL SENSATION’S MONARCH pochodzący z połączenia tych samych rodziców co TL CHAMPAGNE SENSATION.

    TLSensationsMonarchheadfoalTLSensationsMonarch

TL SENSATION’S MONARCH jako źrebię i dorosły z charakterystyczną rozjaśnioną przez gen srebrny grzywą. „Nowe” rozjaśnienie zmieniło kolor oczu i czarnego włosia  (morgancolors.com)

Ostatnim przykładem jest arabska klacz Mireyenion Tos spokrewniona z Ali-Zeusem, która podobnie jak Ali-Zeus posiada niebieskie, które stały się złote oraz teoretycznie czarne miejsca są brązowe  (morgancolors.com, horsecolors.us, hippo-logistics.com).

                        Mireyenion Tos 2 Mireyenion Tos 4

                                                                                 (new-dilutions.com)