prosto o kolorach

Umaszczenie srebrne

Umaszczenie srebrne

Pewne geny swym działaniem zmieniają działanie pozostałych. Takim przykładem jest gen I (ang. Inhibitor), który warunkuje powstanie umaszczenia srebrnego.  Jest to dominujący gen, który w formie homozygoty (II) lub heterozygoty (Ii) dominującej wprowadza zmiany wyglądu okrywy włosowej. Jak to się dzieje?

I – allel, który odpowiada za zatrzymanie transportu lub eliminację czerwonego barwnika (feomeliny) we włosiu. Czarny pozostaje nieruszony. Bardzo dobrze widać to na przykładach kotów z różnego rodzaju pręgowaniem u których włos jest dwubarwny. Zwykły  dachowy “burek” po otrzymaniu genu srebrnego może stać się niezwykły.

i– normalna koloryzacja włosa.

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”25″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]