prosto o kolorach

Kształt uszu

Kształt uszu

Natura nie lubi nudy, dlatego możemy spotkać tak wielką różnorodność wśród zwierząt w obrębie tego samego gatunku.

Podobnie jest z kotami, a dokładnie kształtem ich uszu, którymi chciałabym się zająć w tym poście. To jak wyglądają “standardowe” uszy każdy z nas dobrze wie, ale co kryje się za innymi rasami, mutacjami? Przekonajmy się!

Rozpocznę od dominującej mutacji rozpowszechnionej w rasie American Curly, której angielska nazwa brzmi Curled ears. Gen ten posiada dwa allele:

Cu – jest allelem dominującym odpowiedzialnym za wykręcenie  uszu w układzie Cu_.

cu – allel recesywny warunkujący  proste uszy.

Innym genem zmieniającym wygląd uszu jest Fd (ang. Folded ears). Jak ta zmiana wygląda? Są to koty w “klapniętymi” uszkami w rasie Scottish Fold. Podobnie jak poprzednią modyfikację tą też warunkuje dominujący gen:

Fd– w układzie Fd_ powoduje zmniejszenie i klapnięciu uszu kota.

fd – allel recesywny odpowiedzialny za proste uszy.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”24″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]