Umaszczenia tobiano

Umaszczenia tobiano

Tobiano czyli srokaty

Srokaty w wersji Tobiano jest w Polsce powszechnie spotykanym i praktycznie jedynym rodzajem srokatości występującym u koni. Ten wzór umaszczenia jest często spotykany na całym świecie u różnych ras kuców, koni pogrubionych oraz u niektórych gorącokrwistych. Wielu wielbicieli „kolorowych” koni zrzesza się w różnego rodzaju organizacjach, jak dla przykładu Związek Hodowców koni Pinto w USA, w którym można zapisać każdego srokatego osobnika będącego przedstawicielem jednej z blisko 50 ras uznawanych podczas rejestracji.

Tobiano charakterystyka

Gen TO jest genem dominującym. Powoduje on pojawienie się  białych plam na podstawowym kolorze sierści, jakby „pionowo spływających” po zwierzęciu. W celu uzyskania srokatego źrebięcia najlepszym rozwiązaniem jest skojarzenie konia homozygotycznego o genotypie TOTO z koniem dowolnej maści (Stachurska, 2001). Konie srokate kwalifikuje się jako tobiano na podstawie pewnych charakterystycznych cech. Pierwszą z nich są przecinające pionową linię ciała białe plamy. Kolejną, białe odmiany, które znajdują się najczęściej na wszystkich czterech kończynach, sięgając nieraz bardzo wysoko lub powodując całkowitą białość kończyn. Co więcej, krawędzie plam są gładkie, a głowa jest zawsze ciemno umaszczona z możliwą odmianą. Oczy koni srokatych tobiano są zazwyczaj ciemne. Konie te mogą mieć dodatkowo białe lub pasiaste kopyta. Czasami na powierzchni białych miejsc zdarzają się tzw. plamy atramentu, czyli okrągłe ciemne kropki.

ink spottobiano

Kolor włosia zależny jest od położenia plam. Jeżeli szyję obejmuje plama, to część grzywy będzie biała. Z ogonem jest podobnie, ale z tą różnicą,że jest on najczęściej dwukolorowy, pomimo zazwyczaj białej nasady (www.apha.com).

W zależności od zasięgu białych znaczeń wyróżnia się kilka typów wzory tobiano:

– klasyczny- koń posiada wyraźnie widoczne plamy „przecinające” w linii pionowej ciało.

  klasycznyklasyczny2

                                                                          (bedonna.com / forum.modelekoni.pl)

– minimalny- koń może posiadać np. tylko białą kończynę/y (które mogą być brane za zwykłe odmiany) lub białe pasemko w grzywie albo niewielka plamkę.

minimal tobianominimal tobiano

                                                                               (colorgenetics.info/pinterest.com)

– maksymalny/ekstremalny: zwierzę pokryte jest niemal w całości białą plamą, w zależności od zasięgu i miejsca występowania koloru wyróżnia się: War bonnet (Indianie przypisywali temu wzorowi magiczne siły ochronne podczas walki, a mianowicie chroniły jeźdźca przed zranieniem), Medicine Hat oraz Moroccan.

war bonnet

                                                                       War Bonnet (myhorseforum.com)

                         maroccanmedicine hat

                                                         Moroccan i Medicine Hat (pinterest.com)

 

Znajdź nas na Facebooku!