Plamek nigdy dość!
Ostatnim z rodzajów srokatości overo jest umaszczenie białe plamiste. Konie w ten sposób umaszczone charakteryzuje występowanie różnej wielkości białych plam, które „rozprzestrzeniają się” jakby od kończyn w górę oraz zajmują głowę.
Przykłady ekspresji wzoru plamistego białego: a, b, c- minimalny; d- umiarkowany; e, f- średni; g, h, i, j- maksymalny.(australianwesternhorseshowcase.com.au)
Zdarzają się białe plamy na spodzie brzucha (b, c). Granice takich plam są zazwyczaj gładkie. Przeważnie wszystkie kończyny oraz głowa konia są białe, a oczy niebieskie lub występuje heterochromia. Niektóre konie plamiste białe mogą tez być głuche (Thiruvenkadan i in., 2008).
Heterochromią nazywa się dwubarwność tęczówki lub dwoje oczu w innych kolorach. (bridlepatch.worldpress.com/atreefalling.blogspot.com)
Ochlapany białym
Nazwa biały plamisty w angielskim odpowiedniku brzmi „splashed white”, co w wolnym tłumaczeniu można określić jako ochlapanym białym. Konie te dosłownie wyglądają jakby przebiegły przez kałużę białej farby. Wzór ten może być mylony na przykład z sabino, ale nie posiada on dereszowatego akcentu i ma gładkie granice plam. Na podstawie obserwacji wyników kojarzeń koni białych plamistych z jednolitymi wywnioskowano po umaszczeniu urodzonego potomstwa, że jest to geny dominujące. (www.apha.com).
Biały plamisty jest ogólnie rzadko spotykanym wzorem, ale najczęściej można go spotkać wśród koni rasy Paint Horse (APH) w Ameryce Północnej, kuców islandzkich oraz walijskich (Stachurska, 2002).
Plamiste białe kuce irlandzkie. Wykazują ekspresję wzoru, która w pierwszej kolejności kojarzy się z tymi genami oraz kuc o wzorze plamisty biały z zachodząca daleko na głowę plamą. (toltallyice.com/vikinghorse.freeserve.co.uk)
Trochę badań
Przełomem okazał się rok 2012 w którym to odnaleziono dwie mutacje w locus MITF i jedną w PAX3 powodujące wzór plamisty biały. Przebadano konie z pewnych rodzin AQH i innych ras posiadające cechy wskazujące na posiadanie tego wzoru. Jedną mutacje genu MITF (prom1 o oznaczeniu SW1) i PAX3 (C70Y o oznaczeniu SW2) odnaleziono u QH i innych ras.
Fenotypy koni z rodziny Quarter Horse:
Dobrze widoczna ekspresja wzoru plamistego białego. (A) Gniado-plamisty biały. Białe obszary są małe, ale koń posiada niebieskie oczy. (B) Typowa ekspresja plamistego białego na kasztanowatym koniu z niebieskimi oczami. (C) Kasztanowato-plamisty biały z normalnymi oczami oraz łysiną. (D) Kasztanowato-plamisty biały z normalnym kolorem oczu. (E, F) Dwa konie posiadają mutację PAX3C70Y i MITFprom1 z typowymi dla wzoru białymi znaczeniami. Konie posiadające jeden allel PAX3C70Y i/lub MITFprom1 wykazują nakłanianie się efektu działania mutacji. Żaden z koni nie jest nosicielem genu overo.
Niby odmiany, ale nie do końca
Analizowano działanie jednej kopi allelu MITF prom1 oraz PAX3 C70Y , allele te dają podobny efekt w braku pigmentu na głowie zwierząt. Posiadanie obu alleli MITF prom1 i PAX3 C70Y prowadzi do nieco zwiększonego obszaru depigmentacji na głowie tych koni w porównaniu z osobnikami posiadającymi tylko jeden allel. Badania wykazały również, że ten sam genotyp powoduje większą depigmentacje u koni kasztanowatych niż gniadych.
Odnaleziono 58 koni Quarter Horse i American Paint Horse z białymi znaczeniami oraz 5 koni trakeńskich również z białymi plamami. Analizując szczegółowo ich pochodzenie zauważono, że wszystkie te przypadki są potomkami ogiera pełnej krwi angielskiej Blair Athol urodzonego w 1861. Ogier ten posiadał dużą odmianę na głowie.

Więcej białego
Mutacja MITFprom1 spotykana jest też u koni miniaturowych, kuców szetlandzkich oraz koni islandzkich. Natomiast drugą mutacją jest MITF C280Sfs*20 (o oznaczeniu SW3) powodująca zwiększony zakres wzoru niż MITF prom1 . Jak wyglądają kombinacje tych alleli? Zidentyfikowano łącznie 24 koni z 5 ras, które były homozygotyczne MITFprom1/prom1. Wszystkie ukazały bardzo wyraźny, ale wciąż zmienny fenotypy odbarwienia. Miały przynajmniej biały brzuch oprócz białych nóg i białej głowy. Jeden z tych koni miał tylko mały pigmentowany obszar wzdłuż grzbietowej (A). Inny był homozygotyczny dla MITFprom1 oraz heterozygotycznych dla PAX3C70Y . Był całkowicie biały, ale także głuchy (D). (Regula Hauswirth i in., 2012)
Fenotypy koni o różnej kombinacji alleli: (A ) APH z bardzo wyraźnym odbarwieniem. Oprócz tego, że jest homozygotą dla allelu MITF prom1 , również posiada allel genu KIT, który może zwiększyć odbarwienie. (B) Koń AQH jest homozygotą dla MITF prom1 , ale ma znacznie mniej białego obszaru niż koń ze zdjęcia A. (C) Koń trakeński homozygotyczny dla allelu MITF prom1 . (D) Osobnik całkowicie biały i głuchy, będący homozygotą dla MITF prom1 oraz heterozygotą dla PAX3 C70Y . (E) Quarter Horse z rzadką mutacją MITF C280Sfs*20 . Ten koń posiada bardzo wyraźny fenotyp z niebieskimi oczami i depigmentacją głowy i brzucha. (F) Połączenie heterozygot dla dwóch różnych alleli MITF warunkuje całkowicie białe umaszczenie. Żaden z tych koni nie posiada genu overo.