Umaszczenie Macchiato

Umaszczenie Macchiato

Macchiato nie tylko kawa

Wcześniej pisałam już o mutacjach w genie MITF związanych z plamistością białą. Dziś omówię kolejną mutację w tym locus, którą znaleziono u jednego konia rasy Franches-Montagnes, powoduje ona nowy wzór srokatości, nazwany macchiato. Podobna mutacja powoduje u ludzi syndrom Waardenburg’a lub Tietz’a, które cechują się defektem pigmentacji skóry oraz głuchotą. Osobnik ten jest o tyle ciekawym przypadkiem, że powstał z krzyżowania koni gniadych z niewielkimi odmianami. Rodzice:

noble_coeur1 muscade3

Ogier Noble Coeur i klacz Muscade. (elevagedupeupe.com)

Koń urodzony w 2008 roku zaskoczył wszystkich swoją odmiennością. Początkowo podejrzewano go o wzór sabino, jednak nie pasował do niego do końca. Pojawienie się rozjaśnienia było również zagadkowe.

apache1

Galeria zdjęć Apache Du Peupe (elevagedupeupe.com)

Przeprowadzone analizy wykazały, że jest głuchy. Natomiast próbki DNA dostarczyły informacji na temat spontanicznej mutacji genu MITF odpowiedzialnej za białe znaczenia, rozjaśnienie (jego wyjściowe umaszczenie jest gniade, natomiast nie posiada żadnego znanego genu odpowiedzialnego za rozjaśnienie okrywy) i niebieskie oczy. Poprzez jego kolor przypominający kawowy napój nazwano ten efekt macchiato (Regula Hauswirth i in., 2012).

 Znajdź nas na Facebooku!