Umaszczenie dominujące białe

Umaszczenie dominujące białe

Biały, ale nie do końca

Ostatnim genem dotyczącym białych znaczeń jest dominujący biały (W). Prowadzi on do depigmentacji skóry jeszcze przed narodzinami. Konie mają ciemne oczy. Obecność barwnika w tęczówce tłumaczy się odmiennym pochodzeniem komórek pigmentowych oka w porównaniu ze skórą.  Cześć koni dominujących białych będzie czysto białe, natomiast inne mogą posiadać obszary pozbawione depigmentacji. Konie białe są tylko heterozygotami (W/w), bo homozygoty (W/W) są letalne i zamierają we wczesnym stadium rozwoju zarodkowego.  Wyróżniono, ponad 20 jego mutacji charakterystycznych dla danych ras. Nie są one zjawiskiem aż tak rzadkim:

W1

W 1957 w rasie Franches- Montagnes z dwojga białych rodziców urodziło się biała klaczka, której nadano imię Cigale. Wszystkie białe osobniki w tej rasie są jej potomkami oraz są przeważnie całe białe.

bez tytułu

W2

Pierwszym prawie białym koniem w rasie pełna krew angielska z tą mutacją był urodzony w 1946 roku KY Colonel. Na zdjęciu jego córka White Beauty 1963 mare (KY Colonel x Filly O’ Mine, by Holdall) wraz z ojcem.

           ky colonelwhite beauty

(pinterest.com)

W3

R Khasper urodzony w 1996 był pierwszym koniem w rasie czystej krwi arabskiej z genem dominującym białym. Konie w tej linii są prawie całe białe.

RKhasper-vi Khey-072406D0018

  R Khasper i  Khey to my heart jego córka. (www.allbreedpedigree.com/ tamarsventures.com)

W4

Rasa Camarillo/ American White Horse ( wcześniej znana jako American Albino) słynie z białych osobników, pierwszym z nich i założycielem rasy był Sultan urodzony w 1912 roku. Zakupił go Adolf Camarillo (fundator miasta Camarillo) od którego nazwiska wzięła nazwa rasy. Uczestniczyły one we wszelkiego rodzaju lokalnych paradach, co rozsławiło je jeszcze bardziej, bo stały się ich symbolami.  Po śmierci Adolfa hodowlę kontynuowała jego córka, a po jej śmierci wedle jej życzenia konie zostały sprzedane na publicznej aukcji. W ten sposób hodowla koni rasy Camarillo z rodzinnej stała się dostępna dla wszystkich. Jednak po sprzedaży miasto odczuło brak białych koni i po latach ich istnienie było zagrożone. Dlatego w 1992 założono organizacje zrzeszająca właścicieli białych koni, aby utrzymać ich populację. Konie tej rasy rodzą się z niewielka pigmentacją, którą z czasem tracą.

cw4

(pinterest.com)

W5

wykazał ogier Puchilingui rasy TB urodzony w 1984 roku, który posiadał duże niepigmentowane obszary przypominające wzór sabino. W tej rasie wyróżniono jeszcze dwie mutacje: W6 i W7.

puchilinguiPuchilingui synBen-Sep12

Od lewej: ogier Puchilingui, jego syn oraz wnuk. (whitehorseproductions.com/terranova.riata-online.net/ myhorseforum.com)

W6– odnaleziono również w rasie pełnej krwi angielskiej u prawie białego konia urodzonego w 2004 roku z niebiałych rodziców.

turf_club1

(whitehorseproductions.com)

W7

wykryto w rasie pełnej krwi angielskiej.

W8

U koni islandzkich mutacja genu dominującego białego modyfikuje okrywę włosowa do stanu przypominającego wzór sabino, dereszowatość lub nakrapianie.

W9

Całe białe konie holsztyńskie.

W10

W wyglądzie przypomina mutacje W5, ale występuje w rasie Quarter Horse i pierwszy raz pojawiła się u osobnika  GQ Santana urodzonego w  2000  roku.

 w10 1

(pinterest.com)

W11

Mutacja wystąpiła w rasie South German Draft Horse. Niestety wzór dominujący biały może zostać pomylony np. z sabino, więc 100% pewność dają tylko badania genetyczne. Niektórzy opisują swoje konie jako: dominujące białe sabino, jednak nie jest to poprawne, ponieważ są to odrębne geny.

W12

znaleziona w rasie pełna krew angielska.

W13

wykryta u Quater Hors’ów.

W14

znaleziona w rasie pełnej krwi angielskiej u Japońskich przedstawicieli.

w14w14 1w14 2

(pinterest.com)

W15 

mutacja wykryta u koni czystej krwi arabskiej.

w15 w15 1

(pinterest.com)

W16

mutacja znaleziona u koni oldenburskich. 

W17

odnaleziona u japońskich koni zimnokrwistych.

W18

mutacja odkryta w rasie szewedzkiej gorącokrwistej. 

W19

odnaleziona w 2013 roku u koni z dolewem krwi arabskiej. Konie te charakteryzują duże znaczenia na głowie, kończynach oraz brzuchu. Ten wzór miał początek od klaczy Fantasia Vu.

w19 w19 1

(pinterest.com)

W20

to mutacja odkryta w 2007 roku u koni. Nie jest ona typowa jak reszta, ponieważ wykryto osobniki homozygotyczne. Większość z osobników ją posiadających charakteryzuje się sporym malowaniem głowy, kończyn i brzucha.

w20w20 1w20 2

(pinterest.com)

W21

 mutacja zastała odkryta u koni islandzkich.

W22

Mutacja zanotowana u koni pełnej kwi angielskiej. Heterozygoty charakteryzowały się plamami pokrywającymi ciało od 15-100%.

W23

Najnowsza mutacja u koni arabskich.

Znajdź nas na Facebooku!