prosto o kolorach

Umaszczenia szampańskie

Umaszczenia szampańskie

Maści szampańskie występują u kuców oraz koni ras szlachetnych, takich jak np. Tennessee Walking Horse, Peruvian Paso oraz American Quarter Horse. Poza tymi wyjątkami, raczej trudno je spotkać. (Sponenberg i Bowling, 1996). W Polsce przedstawicielami tego umaszczenia są konie AQH w Baltic Ranch i DRR Ranczo Rzeczyca. Ch powoduje rozjaśnienie czarnego pigmentu do brązowego lub oliwkowego, a czerwonego do żółtego. W obu przypadkach z metalicznym połyskiem. Konie posiadające ten gen charakteryzują się również specyficznym wyglądem skóry oraz oczu. Mianowicie jest ona różowo-szarawa z ciemnym nakrapianiem (pojawia się dopiero pewien czas po urodzeniu!), które jest łatwe do zauważenia w okolicy pyska, oczu oraz zewnętrznych narządów rozrodczych, gdzie skóra nie jest owłosiona.

szampan oko

                                                    Charakterystycznie nakrapiana skóra (colorgenetics.info)

Zmianie koloru ulegają także oczy. Źrebaki rodzą się z błękitnymi oczami, które wraz z wiekiem zmieniają kolor na zielonkawy, aby ostatecznie stać się bursztynowymi.

szampan oko niebieskieszampan oko zielone

                          (colorgenetics.info)                                                                              (jodieotte.com)

szampan oko pośrdnieszampan oko brusztynowe

                              (myhorseforum.com)                                                            (ksmithequinecreations.com)

Efekt rozjaśnienia genem Ch jest różny w zależności od maści wyjściowej. Dlatego spotyka się trzy warianty umaszczenia szampańskiego: bursztynowy, złoty i klasyczny. Wyróżnia się dodatkowo jeszcze osobną grupę, tzw. umaszczenia kości słoniowej, w których konie posiadają zarówno gen szampański, jak i kremowy z locus C (Thiruvenkadan i in., 2008).

Umaszczenie bursztynowoszampańskie  powstaje przez rozjaśniające działanie genu szampańskiego u konia gniadego. Osobnik taki ma złotą sierść z brązowymi odcieniami, a ogon i grzywa są ciemniejsze od reszty ciała, podobnie jak kończyny, ale nie czarne. Często tak umaszczone konie brane są za jelenie.

bursztynowowszamapnskibrsztynowoszampanski

                                                                                        (ichregistry.com)

Konia kasztanowatego z genem szampańskim nazywamy złotoszampańskim. Osobniki takie mają sierść koloru złota. Grzywa i ogon mogą być tego samego koloru lub jaśniejsze. Konie te często bywają mylone z izabelowatymi.

złoty szampanzłotyszampan

                                                                                      (ichregistry.com)

Natomiast konie umaszczenia karego, których maść rozjaśnia gen Ch, określa się mianem umaszczenia klasycznego szampańskiego. Konie tej maści są nazywane również „gołębimi szarymi”, czy też „beżowymi bułanymi”. Swym wyglądem przypominają nieco konie bułane lub myszate, więc część z nich bywa tak opisana w dokumentach (Stamatelakys, 2008).

klasycznoszampanskiklasyczny szampan

                                                                                   Klasycznoszampański    (ichregistry.com)

Umaszczenia typu kość słoniowa powstają z połączenia działania genu szampańskiego z locus Ch z kremowym z locus C. Maści te przypominają umaszczenia warunkowane przez gen Ccr z tą różnicą, że konie mają ciemno nakrapianą skórę oraz oczy ciemniejsze niż niebieskie lub rybie (Stachurska, 2002).

gold creamamber cream

                  Izabelowatoszamański (ichregistry.com)                             Jelenioszampański (ichregistry.com)

classic cream

                                                              Kary przydymionoszampański (ichregistry.com)