prosto o kolorach

Umaszczenia srebrne

Umaszczenia srebrne

Srebrny koń

Pierwsze wzmianki na temat koni srebrnych opublikowali Castle i Smith. Srebrny pod wpływem działania genu dominującego Z. Literatura podaje, że w przypadku homozygoty jak i heterozygoty efekt jest ten sam. (Thiruvenkadan i in., 2008). Natomiast z osobistych obserwacji mam nieco inne zdanie. Homorozygoty są jaśniejsze od heterozygot i nie ciemnieją z wiekiem. Umaszczenie srebrne u koni w Polsce jest rzadko spotykane, ale istnieje! W literaturze można napotkać stwierdzenie, że częściej można je dostrzec u kuców i koni ras zimnokrwistych niż u ras szlachetnych. Konie zimnokrwiste mogą posiadać mutacje genu e w locus Extension, czyli  ea, która sprawia, że koń może przypominać srebrnego, zwłaszcza w genotypie E ea . Jest to powszechnie spotykana maść w rasie Rocky Mountain w Stanach Zjednoczonych. Występuje także u koni ardeńskich oraz kuców szetlandzkich. Gen Z rozjaśnia tylko czarną melaninę nie działając na czerwony barwnik.

Karosrebrny

Wystąpienie tego genu u koni karych (aaE_Z_) powoduje zmianę koloru grzywy do słomianego, szarego, a czasami wręcz prawie białego. Kłoda jest u nich również rozjaśniona do koloru czekoladowego, a kończyny nieznacznie jaśniejsze od kłody. Często występuje w tej maści jabłkowitość trwała z różnym nasileniem. Zazwyczaj jest ona intensywna u młodych koni, które do tego charakteryzują się jaśniejszym odcieniem brązu, aby wraz z wiekiem ściemnieć i stracić  jabłka.

Karosrebrny młody po lewej z jabłkowitością, a z prawej starszy, ciemniejszy i już bez plamek.

Gniadosrebrny

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku koni gniadych (A_E_Z_), gdyż u nich rozjaśnienie kłody nie jest właściwie widoczne. Inaczej jest z ich czarnymi kończynami i grzywą, ponieważ są one rozjaśnione do szaro-żółtawo-szpakowatego (zdjęcia poniżej). Po kolorze grzywy można tez stwierdzić homo- lub heterozygotyczność zwierzęcia. Te z dwoma kopiami allelu Z mają ją jasną i nie ciemniejącą z wiekiem, a tym z jednym allelem włosie z czasem ciemnieje od nasady i wygląda niczym modne swego czasu ombre.   Zaś u koni kasztanowatych trudno stwierdzić fenotypowo nosicielstwo genu srebrzystości ze względu na specyfikę działania tego genu, tzn.brak oznak rozjaśnienia (Sponenberg, 2003; Stachurska, 2002). Pomimo tego podobno istnieją subtelne różnice pomiędzy “zwykłym” kasztanem, a nosicielem genu Z.

Znajdź nas na Facebooku!