Pieczarkowe nowości

Wprawdzie maści pieczarkowe (Mu – mushroom) zauważono już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno je zlokalizowano i w końcu można je testować! Pomimo tego, pierwszy raz zaobserwowano je u kuców szetlandzkich w Kellas Shetland w Wielkiej Brytanii. Co więcej, początkowo były podejrzewane o umaszczenie srebrne! Jednak badania to wykluczyły. O to umaszczenie podejrzewa się też konie miniaturowe, rasy American Quarter Horse oraz konie islandzkie, ale na razie nie ma na to jeszcze dowodów.

W kolorze sepii

Gdy gen pieczarkowy ukazuje działanie rozjaśniające tylko na czerwony barwnik do całego wachlarza odcieni sepii. Zatem najprawdopodobniej jest za nie odpowiedzialny gen recesywny. Na samym początku właściciele i naukowcy podejrzewali kucyki o nosicielstwo genu srebrnego, jednak po badaniach DNA wykluczono taką możliwość, bo kuce dodatkowo były wyłącznie kasztanami (a jak wiadomo gen srebrny rozjaśnia tylko czarny barwnik)! U pieczarek kolor czerwony zostaje zniesiony do odcieni szaro-brązowych, dlatego mógł się on na pierwszy rzut oka kojarzyć z umaszczeniem srebrnym.

Jak kameleony

Co więcej, źrebięta rodzą się dość jasne, a ich kolor kolor urodzeniowy nie jest podobny do żadnego innego umaszczenia. Dlatego pieczarkowe maluchy mieszczą się w zakresie od beżu do płowego wpadając w szary lub różowawy odcień. Zaś ich brzuch wraz z pachwinami i nogami jest najczęściej bladszy. Natomiast grzywa i ogon są zwykle w kolorze ciała, a kopytka po urodzeniu posiadają paski, które mogą znikać z wiekiem, powodując, że kopyta stają się ciemne. Gen pieczarkowy ujawnia się także na młodych oczach, które są szaro-niebieskie i ciemnieją w przeciągu kilku miesięcy. W okresie pierwszego roku bardzo trudno jest określić ostateczny odcień pieczarki, nawet po zrzuceniu sierści źrebięcej, ponieważ przez ten czas mogą wielokrotnie ciemnieć lub jaśnieć. Dlatego trzeba wykazać nieco cierpliwości do pierwszych urodzin.

Grzyby na kasztanie

Dorosłe pieczarki o kasztanowatej podstawie, gdy już ich ostateczny kolor się ustabilizuje, mają barwę od płowej do ciemnoszarobrązowej. Dodatkowo może zdarzyć się, że pojawią się na ciele białe włosy rozsypane po kłodzie jak u koni Rabicano (ang. white ticking). Natomiast ich grzywy oraz ogony z reguły są jaśniejsze, lniane (nierzadko z domieszką ciemnych włosów), ale czasem zdarza się, że są brązowoszarobeżowe, głownie u ciemnych osobników (jak na zdjęciu wyżej i Halstock&Blackertor Studs). Co więcej, między zimową i letnia szatą tylko początkowo jest niewielka różnica. Później lekko ciemniejsza sierść blednie w krótkim czasie. Natomiast ich skóra wydaje się być szarawa z widocznym nakrapianiem. Co ciekawe, hodowcy wspominają, że oczy ich pupili przypominają odcieniem oczy czekoladowych labradorów, czyli są bursztynowe. Dodatkowo badania weterynaryjne to potwierdzają, a za przyczynę wskazują mniejsza ilość barwnika.

Gniade pieczarki

Jak doniosły najnowsze badania, efekt rozjaśnienia pieczarkowatego zauważono również u osobników o gniadej podstawie! Lecz, jak się można domyślić, ich czarny barwnik pozostał niezmieniony. Natomiast te części ciała, które są normalnie rudawobrązowawe, stały się złotobrązowe. Z tego powodu wszystkie konie gniadopieczarkowe łudząco przypominają swym wyglądem konie ciemne lub okopcone jelenie, ewentualnie kare przydymione. Dlatego sami się przekonajcie!

Tylko nosiciele

Jak wspomniano wyżej, efekt rozjaśniający pojawia się tylko u homozygot. Dlatego heterozygoty są w zasadzie tylko nosicielami i wyglądają zupełnie zwyczajnie, ale przy odpowiednim kojarzeniu mogą dać pieczarkowe potomstwo.

Więcej niż jeden

(Bellone, 2019; Wilisowska, 2012; theequinest.com; kellas-stud.co.uk).

Znajdź nas na Facebooku!