prosto o kolorach

Umaszczenia pieczarkowe

Umaszczenia pieczarkowe

Pieczarkowe kolory

Umaszczenie Pieczarkowe (mushroom) jest nowym umaszczeniem. Początkowo pojawiło się ono u kuców szetlandzkich w Kellas Shetland, ale znane są osobniki z rasy haflinger. O to umaszczenie podejrzewa się też rasy American Quarter Horse oraz konie islandzkie. Uznane zostało tylko u szetlandów w Wielkiej Brytanii. Najprawdopodobniej jest za nie odpowiedzialny gen recesywny. Gen pieczarkowy zmienia kolor sierści tylko koni kasztanowatych! Właściciele podejrzewali kucyki o nosicielstwo genu srebrnego, jednak po badaniach DNA wykluczono taką możliwość, bo kuce dodatkowo były wyłącznie kasztanami (a jak wiadomo gen srebrny rozjaśnia tylko czarny barwnik).W takim wypadku kolor czerwony zostaje zniesiony do odcieni szarości, dlatego mógł się na pierwszy rzut oka kojarzyć z umaszczeniem srebrnym.

Źrebięta rodzą się koloru szaro-beżowego lub beżowego z kawową grzywą i ogonem. Kopytka posiadają paski, które mogą znikać z wiekiem stając się ciemne. Natomiast oczy są szaro-niebieskie i ciemnieją w przeciągu kilku miesięcy.

Dorosłe konie mają grzywę i ogon w kolorze beżowym z domieszką ciemniejszych włosów. Reszta ciała również może być tego koloru albo ciemniejsza, przypominająca szarawo-brązową. Poniżej znajdują się przykładowe zdjęcia odcieni oraz proponowane polskie nazewnictwo (w rodzimej organizacji są identyfikowane bardzo zawile jako mieszaninę różnych rozjaśnień, co mogłoby wprowadzać w błąd) (Wilisowska, 2012; theequinest.com; kellas-stud.co.uk)

Znajdź nas na Facebooku!