prosto o kolorach

Umaszczenia perłowe / Barlink Factory

Umaszczenia perłowe / Barlink Factory

Nowe perłowe odkrycie

Umaszczenie perłowe  jest to stosunkowo nowe, zwane wśród hodowców AQH i APH jako „Barlink factor”. Nazwa ta pochodzi od rodziny koni, w której ujawniło się działanie tego genu. Natomiast nazwa „perłowe” wiąże się z ich pięknym połyskiem sierści przypominającym błysk perły i stosowana była w Hiszpanii, obecnie przyjęta jako oficjalna nazwa. Oprócz niezwykłego wyglądu ciekawy jest sposób dziedziczenia tego umaszczenia. Gen warunkuje rozjaśnienie umaszczenia tylko w układzie recesywnym (prl prl). Tak więc, gdy zwierzę posiada tylko jedną kopię tego genu, czyli jest heterozygotyczne, to gen recesywny prl nie ma szans rozjaśnienia jego maści, a tylko ukazuje się w połysku (Thiruvenkadan i in., 2008). Gen prl w układzie heterozygotycznym najwyraźniej zaznacza swoją obecność na koniach maści karej, które wyglądają jak kare przydymione, pomimo braku rodziców rozjaśnionych.

Dwa do pary

Dopiero homozygota recesywna warunkuje u konia zmianę umaszczenia sierści oraz skóry na kolor różowo-purpurowy (z ciemniejszym nakrapianiem u koni AQH). Oczy jego są ciemne (zielone u AQH), w odróżnieniu od koni maści szampańskiej. Konie kasztanowate z dwiema kopiami genu prl są koloru morelowego, natomiast w przypadku umaszczenia karego odcień zmienia się na podobny do maści ciemnobursztynowoszampańskiej.

Ciekawa kombinacja

Jest możliwa również kombinacja jednego genu prl z genem kremowym Ccr. Efekt takiego połączenia jest podobny do działania genotypu CcrCcr. Jest to tak zwane „pseudo” rozjaśnienie kremowe. Oczy takiego osobnika są koloru niebieskiego, żółtego lub zielonego. Taka “współpraca” wynika z bliskiego sąsiedztwa tych dwóch genów. Sposób określenia nosicielstwa opiera się na badaniu DNA (Stamatelakys, 2009).

Jelenioperłowy ogier Danzante El Bayo (na głównym zdjęciu) od niedawna kryje w Polsce w Stajni Neptuno w nowym Targu.

                           Znajdź nas na Facebooku!