prosto o kolorach

Umaszczenia perłowe / Barlink Factory

Umaszczenie perłowe  jest to stosunkowo nowe, zwane wśród hodowców AQH i APH jako „Barlink factor”. Nazwa ta pochodzi od rodziny koni, w której ujawniło się działanie tego genu. Natomiast nazwa „perłowy” wiąże się z ich pięknym połyskiem sierści przypominającym błysk perły i stosowana była w Hiszpanii, obecnie przyjęta jako oficjalna nazwa. Oprócz niezwykłego wyglądu ciekawy jest sposób dziedziczenia tego umaszczenia. Gen warunkuje rozjaśnienie umaszczenia tylko w układzie recesywnym (prl prl). Tak więc, gdy zwierzę posiada tylko jedną kopię tego genu, czyli jest heterozygotyczne, to gen recesywny prl nie ma szans rozjaśnienia jego maści, a tylko ukazuje się w połysku (Thiruvenkadan i in., 2008). Gen prl w układzie heterozygotycznym najwyraźniej zaznacza swoją obecność na koniach maści karej, które wyglądają jak kare przydymione, pomimo braku rodziców rozjaśnionych.

one perlSupra             Balitor E/e A/a N/Prl (sommerranch.com)                      Burkes Model Te e/e N/ Prl N/O (garrakapark.com.au)

one chestnut

                                                   Cortijero XXIII e/e A/a N / prl (starandalusiansprestud.com)

Dopiero homozygota recesywna warunkuje u konia zmianę umaszczenia sierści oraz skóry na kolor różowo-purpurowy (z ciemniejszym nakrapianiem u koni AQH). Oczy jego są ciemne (zielone u AQH), w odróżnieniu od koni maści szampańskiej. Konie kasztanowate z dwiema kopiami genu prl są koloru morelowego, natomiast w przypadku umaszczenia karego odcień zmienia się na podobny do maści ciemnobursztynowoszampańskiej.

avispado

                                                               Avispado a/a E/e pr/lprl (portalhipico.com)

ismael

                                                                       Ismaeli A/a E/E prl/prl (pacomarti.com)

two pearl

                                                                         e/e prl / prl (horsegroomingsupplies.com)

Jest możliwa również kombinacja jednego genu prl z genem kremowym Ccr. Efekt takiego połączenia jest podobny do działania genotypu CcrCcr. Jest to tak zwane „pseudo” rozjaśnienie kremowe. Oczy takiego osobnika są koloru niebieskiego, żółtego lub zielonego. Taka „współpraca” wynika z bliskiego sąsiedztwa tych dwóch genów. Sposób określenia nosicielstwa opiera się na badaniu DNA (Stamatelakys, 2009).

izabelowatoperłowy

                                                 Izabelowatoperłowy e/e N/Ccr N/ prl (garrakapark.com.au)

OREO2OREO

                                             Karoprzydymionoperłowy a/a E/e N/ Ccr N/prl (sommerranch.com)

bronco

breonco2

                                                             Jelenioperłowy Bronco PM A/a E/e N /Ccr N/prl (pacomarti.com)