prosto o kolorach

Umaszczenia kremowe

Umaszczenia kremowe

Sześć twarzy kremowego

Umaszczenia kremowe można spotkać u wielu ras koni, w Polsce znane jest wśród rodzimych koni wielkopolskich, małopolskich oraz kuców felińskich. Jednak ze względu na uboga bazę umaszczeń, bardzo często błędnie opisywana. Pozostałe osobniki kremowe stanowią konie innych ras sprowadzanych do Polski np.: American Quarter Horse i American Paint Horse. Gen kremowy Ccr jest genem o niezupełnej dominacji. Znaczy to tyle, że jedna kopia genu kremowego Ccr powoduje efekt pośredni (maść izabelowata, jelenia i kara przydymiona) pomiędzy całkowitym brakiem rozjaśnienia umaszczenia przy obecności genu C, a maksymalnym rozjaśnieniem barwy przez układ homozygotyczny CcrCcr (cremello, perlino i kremowy przydymiony). W rezultacie czego, możemy wyróżnić sześć wariantów rozjaśnienia umaszczenia determinowanych przez gen Ccr.

Izabelowata / Palomino

Maści uwarunkowane występowaniem jednej kopii genu Ccr to: izabelowata (tzw. palomino), jelenia (ang. buckskin) oraz kara przydymiona (ang. smoky black) (Overton, 2001). Umaszczenie izabelowate (palomino) jest to maść kasztanowata rozjaśniona jedną kopią genu kremowego. Umaszczenie to charakteryzuje się złotym, w różnych odcieniach, aż do ciemno-żółto-czekoladowego kolorem sierści. Grzywa i ogon przeważnie jaśniejsze do białych, ale mogą być też w kolorze kłody. Skóra tych koni jest nieco rozjaśniona i ma odcień od szarego do czarnego z możliwym nakrapianiem (Stachurska, 2002; Wilisowska, 2012).

Jelenia

Efektem działania genu kremowego u konia gniadego jest maść jelenia, ang. buckskin. Rozjaśniona do koloru od jasno-beżowego do żółtego zostaje brązowa część ciała, a kończyny, grzywa i ogon pozostają czarne, a raczej ciemno-czekoladowe. Umaszczenie to jest bardzo podobne do bułanego, lecz koń maści jeleniej generalnie nie posiada pręgowania, sporadycznie trafia się pręga grzbietowa, która nie związana jest z umaszczeniem bułanym (nie mówię tu o umaszczeniu dunskin). W grzywie zazwyczaj brak mieszanych włosów, ale zdarzają się przypadki np. wśród rasy AQH o znaczniej ich liczbie. Podobnie jak wcześniej opisane umaszczenie posiadają rozjaśnioną tęczówkę oraz nieco jaśniejszą skórę. (Stachurska, 2002; Sponenberg, 2003; Wilisowska, 2012).

Klacz DRR Speedys Amber (po lewej) maści jasnojeleniej ze znaczną przewagą jasnych pasemek w grzywie i ogonie. Może to być spowodowane najprawdopodobniej wyjściowym dzikogniadym umaszczeniem, które już bez rozjaśnienia posiada jasne pasemka oraz niskie podpalania tak jak ta klacz, która została jeszcze rozjaśniona. (drrquarterhorses.pl) Ogier AQH Poco Mack Jock (pierwszy po lewej) o umaszczeniu jasno-jelenim (ang. buttermilk buckskin) z hodowli Ranczo Rzeczyca. (drrquarterhorses.pl)

Kara przydymiona

Ostatnią możliwością rozjaśnienia pojedynczą kopią genu Ccr jest umaszczenie kare przydymione, ang. smoky black. Jak nazwa wskazuje, zostaje tu w niewielkim stopniu rozjaśniona maść kara. Koń będący nosicielem takiego genu posiada ciemno czekoladową sierść z jaśniejszymi rudawymi włosami w grzywie i ogonie oraz czarnym nalotem na całym ciele. Jego oczy są jaśniejsze, koloru jasno-brązowego (Thiruvenkadan i in., 2008).

Niczym białe

Umaszczenia warunkowane przez dwie kopie genu kremowego można podzielić na trzy warianty, a mianowicie: kremowy (ang. cremello), perłowy (ang. perlino) oraz kremowy przydymiony (ang. smoky cream). Homozygotyczność CcrCcr powoduje nie tylko maksymalne rozjaśnienie sierści, ale dodatkowo rozjaśnieniu do różowego ulega skóra oraz oczy zwierzęcia, które przybierają kolor niebieski. Dlatego grupa tych umaszczeń jest nazywana niebieskooką kremową. Te trzy rodzaje maści są do siebie podobne i różnią się szczegółami, dlatego bardzo łatwo je pomylić (Overton, 2001; Sponenberg; 2003).

Cremello

Pierwsze z nich kremowe (cremello) jest umaszczeniem kasztanowatym rozjaśnionym przez dwie kopie genu Ccr. Koń posiadający te dwa allele będzie miał różową skórę, niebieskie lub bursztynowe oczy i kremowo-białą sierść. W odróżnieniu od koni umaszczenia białego, u konia maści cremello  można zobaczyć odmiany na kończynach i głowie, jeżeli takie posiada (Thiruvenkadan i in., 2008).

Ogier AQH Poco Tona White o umaszczeniu kremowym (ang. cremello) z hodowli Ranczo Rzeczyca. Gen kremowy rozjaśnia zarówno skórę jak i tęczówkę oczu. (drrquarterhorses.pl)

Perlino

Kolejną maścią podwójnie rozjaśnioną jest perłowa (ang. perlino), która powstaje z maści gniadej. Koń perlino, tak jak cremello, ma rozjaśnioną skórę, oczy oraz sierść, z tą różnicą, że miejsca brązowe są kremowo-białe, a czarne stają się żółto-kremowe. Dlatego grzywa, ogon, kończyny oraz kopyta będą ciemniejsze od reszty ciała. Tak jak w przypadku cremello, u koni perlino odmiany są również widoczne (Thiruvenkadan i in., 2008).

Klacz perłowa (ang. perlino) Fancys Tivio Poco (pierwsza po lewej) z Rancza Rzeczyca. Trudno zauważalne ciemniejsze kończyny mogą być mylące w identyfikacji. Córka  (druga od lewej) Fancys Tivio Poco- DDR Francys Pearl, również umaszczenia perłowego, ale z lepiej widocznymi ciemniejszymi obszarami na ciele (kończyny, grzywa i ogon).  Ogier perłowy (po prawej) Picaro PM PRE z wyraźnie zaznaczonym kontrastem pomiędzy włosiem i nogami, a kłodą.

Kremowy przydymiony

Umaszczenie kare rozjaśnione dwoma kopiami genu Ccr określa się mianem kremowego przydymionego. Tak, jak w poprzednich dwóch przypadkach, koń posiada jasną, różową skórę i niebieskie oczy. Całe ciało zwierzęcia jest jednolitego szaro-kremowego koloru. Rozjaśnienie maści karej do kremowej przydymionej jest rzadziej spotykane niż pozostałe, dlatego nie ma na ten temat obszerniejszych artykułów, a jedynie krótkie wzmianki (Overton, 2001).

 

Znajdź nas na Facebooku!