prosto o kolorach

Umaszczenia kremowe

Umaszczenia kremowe

Umaszczenia kremowe można spotkać u wielu ras koni, w Polsce znane jest wśród rodzimych koni wielkopolskich, małopolskich oraz kuców felińskich. Jednak ze względu na uboga bazę umaszczeń, bardzo często błędnie opisywana. Pozostałe osobniki kremowe stanowią konie innych ras sprowadzanych do Polski np.: American Quarter Horse i American Paint Horse. Gen kremowy Ccr jest genem o niezupełnej dominacji. Znaczy to tyle, że jedna kopia genu kremowego Ccr powoduje efekt pośredni pomiędzy całkowitym brakiem rozjaśnienia umaszczenia przy obecności genu C, a maksymalnym rozjaśnieniem barwy przez układ homozygotyczny CcrCcr. W rezultacie czego, możemy wyróżnić sześć wariantów rozjaśnienia umaszczenia determinowanych przez gen Ccr.

kremowe tablea

Maści uwarunkowane występowaniem jednej kopii genu Ccr to: izabelowata (tzw. palomino), jelenia (ang. buckskin) oraz kara przydymiona (ang. smoky black) (Overton, 2001). Umaszczenie izabelowate (palomino) jest to maść kasztanowata rozjaśniona jedną kopią genu kremowego. Umaszczenie to charakteryzuje się złotym, w różnych odcieniach, aż do ciemno-żółto-czekoladowego kolorem sierści. Grzywa i ogon przeważnie jaśniejsze do białych, ale mogą być też w kolorze kłody. Skóra tych koni jest nieco rozjaśniona i ma odcień od szarego do czarnego z możliwym nakrapianiem (Stachurska, 2002; Wilisowska, 2012).

 jasny palomino złoty izabel

                     jasnoizabelowaty (allposters.com)                                    złotoizabelowaty (equitrekking.com)

izeblowaty ciemny palomino

izabelowaty (ctquarterhorses.wordpress.com)                                           ciemnoizablowaty (achal.cz)

czekoladowy palomino

                                                              czekoladowoizabelowaty (ryouhill.weebly.com)

Efektem działania genu kremowego u konia gniadego jest maść jelenia, ang. buckskin. Rozjaśniona do koloru od jasno-beżowego do żółtego zostaje brązowa część ciała, a kończyny, grzywa i ogon pozostają czarne, a raczej ciemno-czekoladowe. Umaszczenie to jest bardzo podobne do bułanego, lecz koń maści jeleniej generalnie nie posiada pręgowania, sporadycznie trafia się pręga grzbietowa, która nie związana jest z umaszczeniem bułanym (nie mówię tu o umaszczeniu dunskin). W grzywie zazwyczaj brak mieszanych włosów, ale zdarzają się przypadki np. wśród rasy AQH o znaczniej ich liczbie. Podobnie jak wcześniej opisane umaszczenie posiadają rozjaśnioną tęczówkę oraz nieco jaśniejszą skórę. (Stachurska, 2002; Sponenberg, 2003; Wilisowska, 2012).

jasno jeleniowaty 2 jasnojeleniowaty

Klacz DRR Speedys Amber (po lewej) maści jasnojeleniej ze znaczną przewagą jasnych pasemek w grzywie i ogonie. Może to być spowodowane najprawdopodobniej wyjściowym dzikogniadym umaszczeniem, które już bez rozjaśnienia posiada jasne pasemka oraz niskie podpalania tak jak ta klacz, która została jeszcze rozjaśniona. (drrquarterhorses.pl) Ogier AQH Poco Mack Jock (po prawej) o umaszczeniu jasno-jelenim (ang. buttermilk buckskin) z hodowli Ranczo Rzeczyca. (drrquarterhorses.pl)

je;eni ciemnojeleni

                   złotojeleni (skunktail17.deviantart.com)                                         ciemnojeleni (achal.cz)

jeleni oko

                                                             rozjaśniona tęczówka konia jeleniego (pinterest.com)

Ostatnią możliwością rozjaśnienia pojedynczą kopią genu Ccr jest umaszczenie kare przydymione, ang. smoky black. Jak nazwa wskazuje, zostaje tu w niewielkim stopniu rozjaśniona maść kara. Koń będący nosicielem takiego genu posiada ciemno czekoladową sierść z jaśniejszymi rudawymi włosami w grzywie i ogonie oraz czarnym nalotem na całym ciele. Jego oczy są jaśniejsze, koloru jasno-brązowego (Thiruvenkadan i in., 2008).

kary przydymiony kary przydymiony 2

                                                Kary przydymiony (bluebonnetstables.com, qnwortal.com)

kary przydymiony oko

                                        Rozjaśniona tęczówka konia karego przydymionego (morgancolors.com)

Umaszczenia warunkowane przez dwie kopie genu kremowego można podzielić na trzy warianty, a mianowicie: kremowy (ang. cremello), perłowy (ang. perlino) oraz kremowy przydymiony (ang. smoky cream). Homozygotyczność CcrCcr powoduje nie tylko maksymalne rozjaśnienie sierści, ale dodatkowo rozjaśnieniu do różowego ulega skóra oraz oczy zwierzęcia, które przybierają kolor niebieski. Dlatego grupa tych umaszczeń jest nazywana niebieskooką kremową. Te trzy rodzaje maści są do siebie podobne i różnią się szczegółami, dlatego bardzo łatwo je pomylić (Overton, 2001; Sponenberg; 2003).

Pierwsze z nich kremowe (cremello) jest umaszczeniem kasztanowatym rozjaśnionym przez dwie kopie genu Ccr. Koń posiadający te dwa allele będzie miał różową skórę, niebieskie lub bursztynowe oczy i kremowo-białą sierść. W odróżnieniu od koni umaszczenia białego, u konia maści cremello  można zobaczyć odmiany na kończynach i głowie, jeżeli takie posiada (Thiruvenkadan i in., 2008).

cremello melo mel

Ogier AQH Poco Tona White o umaszczeniu kremowym (ang. cremello) z hodowli Ranczo Rzeczyca. Gen kremowy rozjaśnia zarówno skórę jak i tęczówkę oczu. (drrquarterhorses.pl)

Kolejną maścią podwójnie rozjaśnioną jest perłowa (ang. perlino), która powstaje z maści gniadej. Koń perlino, tak jak cremello, ma rozjaśnioną skórę, oczy oraz sierść, z tą różnicą, że miejsca brązowe są kremowo-białe, a czarne stają się żółto-kremowe. Dlatego grzywa, ogon, kończyny oraz kopyta będą ciemniejsze od reszty ciała. Tak jak w przypadku cremello, u koni perlino odmiany są również widoczne (Thiruvenkadan i in., 2008).

perlino perlino 2

Klacz perłowa (ang. perlino) Fancys Tivio Poco (po lewej) z Rancza Rzeczyca. Trudno zauważalne ciemniejsze kończyny mogą być mylące w identyfikacji. Córka  Fancys Tivio Poco- DDR Francys Pearl, również umaszczenia perłowego, ale z lepiej widocznymi ciemniejszymi obszarami na ciele (kończyny, grzywa i ogon).  (drrquarterhorses.pl)

                              perlino 3 perlino 4

Ogier perłowy (po prawej) Picaro PM PRE z wyraźnie zaznaczonym kontrastem pomiędzy włosiem i nogami, a kłodą. (allaboutdilutehorses.com)

Umaszczenie kare rozjaśnione dwoma kopiami genu Ccr określa się mianem kremowego przydymionego. Tak, jak w poprzednich dwóch przypadkach, koń posiada jasną, różową skórę i niebieskie oczy. Całe ciało zwierzęcia jest jednolitego szaro-kremowego koloru. Rozjaśnienie maści karej do kremowej przydymionej jest rzadziej spotykane niż pozostałe, dlatego nie ma na ten temat obszerniejszych artykułów, a jedynie krótkie wzmianki (Overton, 2001).

Sierra Exif JPEG

Kremowy przydymiony (horsecolors.us)