prosto o kolorach

Umaszczenie pręgowanie -brindle

Umaszczenie pręgowanie -brindle

Umaszczenie pręgowane (brindle) u innych zwierząt

Umaszczenie pręgowane, częściej spotykane pod nazwą brindle u zwierząt takich jak bydło i psy jest dość popularne przez co lepiej zbadane.

krowa pasiasta byk pasiasty

           (newhopenormandes.files.wordpress.com)                                         (thunderstormrcattle.com)

dog pręgowany Akita pręgowana

                                   (wikipedia.org)                                                                             (zk.lublin.pl)

Brindle u koni

U koni jest to bardzo rzadka i kontrowersyjna maść. Zacznę od tego co charakteryzuje ten kolor- są to zazwyczaj ciemniejsze, cienkie, pionowe pasy na ciele. To wcale nie oznacza, że każdy koń w paski będzie prawdziwym pręgowanym.

Źródła podają różne informacje na ich temat. Spora część z nich idzie w parze z genem bułanym i nadmierną ekspresją pręgowania. Nazywa się je pręgowaniem smużkowym. Jest ono zawieszone pomiędzy prawdziwymi pręgowanymi końmi, a chimerami. Nie jest on dziedziczny, ale lepiej widoczny od prawdziwego pręgowania. Prawdopodobnie jest związany z genem bułanym, bo najczęściej można go zauważyć u osobników z tym allelem. Ale i tak wszyscy określają ją nazwą brindle. Najczęściej takie konie posiadają pręgowanie tylko po jednej stronie ciała.:

brindlestripedhorseyukonbrindle9-28

                                                                               (grullablue.com)
merlin_cobwebbing   DazLok                                   (grullablue.com)                                                              (justasplashofpaint.tripod.com)

Kolejna to chimery, czyli najprościej rzecz ujmując konie powstałe z połączenia dwóch zarodków. Zwierzęta takie posiadają dwa genotypy, co można łatwo stwierdzić w badaniach. Niestety nie przekazują one swojego wyglądu potomstwu. Ponad to ich pasy są bardzo wyraźne i zajmują zwykle całe ciało:

chimerasharptrilogy_zps51cf7f8f                                                                                      (sharppillows.com)

Trzecia zaś to konie u których pręgowanie jest dziedziczne, ale słabo widoczne i zarazem najrzadsze. Część hodowców twierdzi, że są one tymi prawdziwymi pręgowanymi, ja również tak myślę. Osobniki te nie mają tak mocno widocznych pręg, dopiero z bliska. Co więcej potrafią się one ujawnić na białych plamach koni srokatych!

OneitaRightSmallerbrindle

                             (sharppillows.com)                                                                          (justabrindlehorse.com)

Następnym przykład dziedzicznego pręgowania to efekt działania choroby- nietrzymania barwnika /zespół Blocha-Sulzbergera (IP). Związana jest ona z płcią, ponieważ tylko samice na nią cierpią, a samce giną w życiu płodowym. Chore zwierzę wykazuje pręgowanie podobne do chimerycznego, miejscowe utraty włosów, problemy ze wzrokiem, uzębieniem, układem nerwowym i kostnym. Więcej w artykule.

journal.pone.0081625.g001

                                                                                      (journals.plos.org)