prosto o kolorach

Klasyczny szary

Klasyczny szary

Klasyczna szara alpaka

Klasyczny szary jest to bardzo spektakularny wzór o niepełnej dominacji, a zarazem mój ulubiony. Szara alpaka przed moimi oczyma, to jest to …mmmm! Determinowany jest najprawdopodobniej przez gen M, ang. Merle. Jest on bardzo podobny do występującego u psów znany właśnie pod tą nazwą. Jest różnica pomiędzy tymi gatunkami, ponieważ u psów istnieją homozygoty w przeciwieństwie do alpak, u których są one letalne (śmiertelne). Zatem wszystkie alpaki o tym wzorze są heterozygotami Mm. Przyjrzyjmy się jak to wygląda pod względem genotypu:

  • mm – brak efektu, normalny kolor bazowy
  • Mm – klasyczny szary
  • MM – letalny

Wzór charakteryzuje się mieszaniną białych włosów na grzbiecie i szyi zwierzęcia w różnym natężeniu (dlatego wyróżnia się różne przedrostki do nazwy kolor, np.: ciemny, jasny, średni). Dodatkowo zwierzę posiada białą maską na głowie, ale także często białe kończynach. Na ciele mogą pojawiać się także plamy koloru bazowego lub jaśniejsze plamy o różnej wielkości i natężeniu.

Trzy rodzaje

Jest to wzór, który nakłada się na różne kolory bazowe. Jak one wyglądają i jak można je nazwać?

Pierwszymi dwoma najczęściej spotykanymi połączeniami są srebrny oraz różanoszary (oba kolor podstawowe produkują czarny barwnik), które mogą występować w wariacji od jasnej przez średnią, aż do ciemnej. Srebrnymi alpakami nazywamy zwierzęta, które genetycznie są czarne, a na to dodatkowo nałożył się wzór.

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”6″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Podobnie jest z alpakami różanoszarymi z tą różnicą, że ich umaszczenie bazowe jest od ciemnobrązowego do ciemnoczekoladowego.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”7″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Ich popularność wynika chyba ze sporego kontrastu białych plam/włosów do ciemnej barwy podstawowej. Czy to znaczy, że u jaśniejszych (o czerwonej podstawie) alpak pod względem maści bazowej, nie występuje ten wzór? Jasne, że wstępuje, ale wydaje mi się, że z racji „mniej rzucających” się różnic bierze się je bardziej za jasne alpaki z plamami tuxedo niż szarym wzorem. Miała okazję poznać taką alpakę. O tym, że posiada ona taki wzór można było wywnioskować  po plamie na głowie, jaśniejszym korpusem i szyja oraz ciemniejszym plamom w tychże miejscach. Zresztą zobaczcie sami!

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”10″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Znajdź nas na Facebooku!