Od przybytku boli głowa
W tym mniej lub bardziej pogrupowanym świecie alpaczych kolorów znalazły się takie wzory, o których niewiele jest dostępnej literatury. Dlatego sytuacja tak wygląda ponieważ są one do siebie bardzo podobne i stosunkowo nieczęsto spotykane! Powoduje to sytuację, w której pomieszane jest nazewnictwo. W końcu wyglądają one niemal identycznie, a niuanse grają tu sporą rolę .
Ile ich w końcu jest?
O jakich wzorach mowa? Chodzi o alpaki, które w swym runie mają mniej lub więcej białych włosów, bez żadnych białych lub ciemnych plam jak zwierzęta klasyczne szare. Tego typu zwierzaki można spotkać pod nazwami- nowoczesny szary (ang. modern grey) lub dereszowaty (ang. roan), ale jeden artykuł określa je mianem siwiejących (ang. greying). Poszukując informacji na ten temat ciężko było odnaleźć jedna wspólną wersję, jeżeli chodzi o podział, ponieważ jedne zwierały roan i greying, a inne tylko roan lub modern grey. Mimo to postarałam się porównać, to jak zostały opisane i jakoś to wszystko złożyć w logiczna całość.
Roan, czyli deresz
Ani nazwa, ani wzór ten nie jest często spotykany w naszym kraju. Jeżeli już się pojawi, to podciągany jest pod jednolito umaszczone zwierzęta. Wynika to z faktu, że zazwyczaj dereszowate cria rodzą się bez widocznych jaśniejszych włosów. Rzadziej są widoczne tuż po urodzeniu. Każda kolejna strzyża, to nowe zaskoczenie, ponieważ ich kłoda będzie coraz bardziej stalowa, w przypadku czarnych alpak. Dlatego takie wielbłądowate mogą rozmieszczeniem białych włosów przypominać konie dereszowate u których taki „nalot” spotkamy na kodzie, górnych partiach nóg oraz szyi. Najważniejsze, że reszta, czyli głowa, dolna połowa nóg będą niezmienione.
Za powstanie tego wzoru wskazuje się gen Roan (Rn), który działa zarówno na czarnym jak i czerwonym barwniku. Naukowcy przypuszczają, że działają tu dwa allele:
- Rn – dominujący, definiuje wzór nowoczesny szary w konfiguracji Rnrn lub RnRn (homozygotyczność jest pod znakiem zapytania, ponieważ u koni zimnokrwistych ten wzór w tym układzie jest letalny),
- rn – allel recesywny warunkujący normalny kolor w układzie rnrn.
Modern grey
potrafią mocno zostać rozjaśnione na tułowiu w przeciwieństwie do klasycznych szarych. Ciemne zwierzęta na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak jednolite, a dopiero po rozchyleniu runa można dostrzec białe włosy. Uznaje się je za cenniejsze niż klasyczne szare, ponieważ przewyższają je parametrami runa i nierzadko wygrywają konkursy w klasie dla szarych do których są zaliczane. Dlatego stworzono osobną klasę tylko dla nowoczesnej szarości.