prosto o kolorach

Dereszowatość czyli nowoczesny szary?

Dereszowatość czyli nowoczesny szary?

Nowoczesna szara alpaka

Pod tymi dwoma nazwami- nowoczesny szary (ang. modern grey) lub dereszowaty (ang. Roan) można odnaleźć bardzo ciekawy wzór, który przypomina deresza u koni. Alpaka o dowolnym kolorze bazowym może zostać nim obdarzona, ale nie na każdej barwie będzie on tak samo dobrze widoczny. Jak poznać takie zwierzę? Najłatwiej po nietkniętą bielą głowie i kończynach. Reszta ciała będzie w mniejszym lub większym stopniu składać się z włosów o różnych odcieniach szarości. Zazwyczaj dereszowate cria rodzą się bez widocznych jaśniejszych włosów, a rzadziej są widoczne tuż po porodzie.  Z  tego powodu część z nich opisywana jest jako zwierzęta o jednolitej barwie. Dopiero z czasem okazuje się, co tak naprawdę maluch krył w sobie, bo zaczyna nabierać jasnego runa. Z czasem potrafią mocno zostać rozjaśnione na tułowiu w przeciwieństwie do klasycznych szarych. Ciemne zwierzęta na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak jednolite, a dopiero po rozchyleniu runa można dostrzec białe włosy.  Uznaje się je za cenniejsze niż klasyczne szare, ponieważ przewyższają je parametrami runa i nierzadko wygrywają konkursy w klasie dla szarych do których są zaliczane. Dlatego stworzono osobną klasę tylko dla nowoczesnej szarości.

Za powstanie tego wzoru wskazuje się gen Roan (Rn), który działa zarówno na czarnym jak i czerwonym barwniku. Naukowcy przypuszczają, że działają tu dwa allele:

  • Rn – dominujący, definiuje wzór nowoczesny szary w konfiguracji Rnrn lub RnRn (homozygotyczność jest pod znakiem zapytania, ponieważ u koni zimnokrwistych ten wzór w tym układzie jest letalny),
  • rn – allel recesywny warunkujący normalny kolor w układzie rnrn.

 

Znajdź nas na Facebooku!