Alpaki występują aż w 22 kolorach, a jeżeli ujmiemy wszystkie możliwe kombinacje, to jest ich znacznie więcej! Jest to ogromna różnorodność! Umaszczenia podstawowe alpak, czyli jednolite, to czym się zajmiemy w tym tekście. Alpaka tak jak inne ssaki produkuje dwa typy barwnika: eumelaninę (czarny barwnik) i feomalaninę (czerwony barwnik). Wszystkie podstawowe (jednolite) kolory są wypadkową współdziałania dwóch genów Agouti (A) i Extension (E). Naukowcy twierdza, iż kombinacja czterech mutacji genu A i dwóch E powoduje taką różnorodność. Poznajmy zatem tą teorię!
Extension – czarne lub czerwone alpaka
Zacznę od genu Extension, ponieważ on kierunkuje występowaniem lub brakiem danego pigmentu. Później na takie bazie działa Agouti, co będzie łatwiej zrozumieć. Wracając do tematu…….podobnie jak u koni występują dwie mutacje tego genu:
- E – komórki wytwarzają czarny barwnik (ale posiadają też czerwony, który uwidacznia się podczas ograniczenia eumelaniany przez gen Agouti) ,
- e – w przypadku homozygoty recesywnej produkowany jest czerwony barwnik.
Kombinacja EE lub Ee w genotypie danego zwierzaka powoduje wytwarzanie eumelaniny, a ee jej brak i pojawienie się w to miejsce feomelaniny.
Agouti – zamieszana alpaka
Co do drugiego genu, według naukowców gen Agouti posiada aż cztery mutacje, które w zależności od kombinacji wywołują różny efekt na zwierzęciu. Są to:
- A – białego do płowego -mutacja jest niekompletnie dominująca nad Ab i dominująca nad at i a,
- Ab – brązowa z czarnymi znaczeniami (pyszczek,uszy, nogi)- mutacja jest niekompletnie dominująca nad at i a,
- at – czarna z podpaleniami
- a – czarna (zarówno płowiejąca jak i kruczoczarna)
W zależności od powstałej kombinacji mutacji w tym genie (A) możemy spodziewać się aż 10 różnych połączeń warunkujących dany kolor przy produkcji czarnego barwnika (EE lub Ee):
- AAE_ – biały do płowego z ciemną skórą
- AatE_ – biały do płowego z ciemna skórą
- AaE_ – biały do płowego z ciemną skórą
- AAbE_ – płowy-jasnobrązowy
- AbAbE_ – brązowa z czarnymi znaczeniami
- AbatE_ – ciemnobrązowa z czarnymi znaczeniami
- AbaE_ – ciemnoczekoladowa z czarnymi znaczeniami (możliwy ciemny nalot na welonie)
- atatE_ – czarny podpalany
- ataE_ – czarny z niewielkimi zrudzeniami
- aaE_ – czarny
W sytuacji produkcji przez zwierzę tylko czerwonego barwnika przy genotypie ee, gen Agouti kontroluje odcień czerwieni/brązu, od białego do ciemnobrązowego. Najprawdopodobniej powstałe połączenia wyglądają następująco przy produkcji czerwonego koloru (ee):
- AAee – biały z różową skórą
- AAbee – płowy
- AbAbee – kasztanowy
- atatee – ciemnopłowy
- aaee – biały do płowego