prosto o kolorach

Curly Horse – kędzierzawe konie

Curly Horse – kędzierzawe konie

Curly Horse – o co to całe zamieszanie?

Co wyróżnia Curly Horse od innych? Przede wszystkim jest to kręcona sierść, która  jest wynikiem mutacji o których później. Zwierzęta wykazują kędziorki przez całe życie z zimowym nasileniem na dłuższej sierści oraz włosiu.  Wyobraźcie sobie, że nawet rzęsy i włosy czuciowe są faliste! Co więcej mają również inny zapach, bardziej „słodki” w porównaniu do „słonego” normalnych koni. Specyfika ich włosów sprawia, że są odporniejsze na zimno niż zwykłe konie. Przez to wielu ich hodowców i właścicieli utrzymuje je w systemie wolno wybiegowym przez cały rok. 
 
Myślę, że największą zaletą tej mutacji nie jest jej wygląda (choć na pewno przyciąga!), a zbawienna dla wielu osób hipoalergiczność tych zwierząt. Ich skóra produkuje znacznie mniej alergizującego białka w porównaniu do „normalnych” koni. Przez co umożliwia kontakt z koniem osób, które są alergikami, a na przykład wymagają specjalistycznej terapii z koniem.
 

Curly Horse – trochę historii

Historia tych koni sięga, aż starożytnych Chin! W czasie dynastii T’ang cesarz T’ai Tsung, znany również jako Li Shih-min słynął z potyczek wojennych. Miał on w swojej stajni kilka ulubionych i najdzielniejszych koni, których podobizny umieścił na swoim grobowcu. Jednym z nich był żółty (prawdopodobniej izabelowaty lub jasno kasztanowaty) koń o kędzierzawej sierści.

W 1771 roku w publikacji “The History and Art of Horsemanship,” Richard Berenger opisuje konie z rosyjskich stepów o kędzierzawej sierści, która porównuje do jagnięcej wełny. O takich koniach spotkanych w Paragwaju wspomina w swojej pracy “The Variation of Animals and Plants under Domestication” Karol Darwin opublikowanej w 1868 roku.

Konie Curly Horse posiadali już ponoć rdzenni amerykanie z plemion Crow i Sioux z Dakoty południowej, którzy wykorzystywali je jako konie do polowań na bizony i walki. Co ciekawe Sioux’owie w roku 1801-1802 skradli je tym pierwszym i później dosiadali je w bitwie pod Little Bighorn. W późnych latach 1800 rodzina Damelers’ów farmerów z Nevady zauważyła „dziwne” konie wśród mustangów z gór Robertsa. Gdy przetrwały one lepiej ciężkie zimy niż ich „zwykli” pobratymcy, to rodzina zdecydowała się sprowadzić te konie z gór do swojego gospodarstwa na własne potrzeby i do hodowli. Ta decyzja zapoczątkowała najsłynniejszą hodowle tych koni. Zbadano, że kędzierzawe konie hodowane w Stanach (są tam dość popularne) pochodzą od hiszpańskich koni. Oprócz Ameryki możemy jest spotkać także w Niemczech, Austrii, Francji, Norwegii, Holandii, Szwajcarii i Szwecji

 

To nie takie proste – genetyka

Profesor Sponenberg, w badaniach z 1990 roku, wykazał dominacje mutacji nad sierścią „prostą”, bez kędziorków oznaczając ją Crd, a posiadają ją głównie konie z Północnej Ameryki. Badane konie American Bashkir Curly Horse wykazywały głównie typ dominujący, gdzie zwierzęta „kręcone” posiadały 1 lub 2 takich rodziców. W kojarzeniu takiego osobnika moglibyśmy liczyć w 50% na „kręconego” źrebaka. Natomiast znacznie mniejsza część „kędziorków” miała „prostych” rodziców.

Okazjonalna recesywna (ujawniająca się z obecności dwóch alleli) formia kręconej sierści występuje u koni: American Quarter Horse, u perszeronów, arabów, Appaloosa, Paso Fino, Missouri Fox Trotters, Tennessee Walkings Horse, Morgans oraz American Paint Horse.

Znajdź nasz na Facebook’u ! Zachęcamy do dołączania do grupy Genetyka Umaszczenia Zwierząt – pytania i odpowiedzi !

 

 

 1 thought on “Curly Horse – kędzierzawe konie”

  • I do not even know tһe way I stߋppеd up here, but I assumed thіs submit used to be good.
    I don’t know who you miցht be but certainly you’re going to a famous
    blogger if you happen to are not already. Cheers!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *