prosto o kolorach

Syndrom Nagiego Źrebięcia

Syndrom Nagiego Źrebięcia

Łyse źrebię – Syndrom Nagiego Źrebięcia /Naked Foal Syndrome (NFS)

W przypadku małych gryzoni takich jak: myszy, szczury, świnki morskie lub ssaków -koty czy psy spotykamy się z genem odpowiadającym za brak włosów. Natomiast wśród koni, dużych zwierząt łyse źrebię jest nie lada ewenementem. W porównaniu do zwierząt, które utrzymujemy w domach koń nie ma dobrych rokowań co do przeżycia. Dlaczego? Ponieważ bezwłose zwierzę potrzebuje specjalnych warunków cieplnych, bo nie posiada sierści, która spełnia funkcje termoregulatora, ale także naukowcy donoszą informacje o mniejszej odporności zwierząt bezwłosych i znaczących defektach organów wewnętrznych. Takim sposobem łyse źrebięta przezywały od kilku dni  do maksymalnie 2,5 roku.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”48″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”4″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Zaprezentowane badania obejmowały konie rasy Achał-Tekińskiej u których ta przypadłość występuje częściej niż u innych ras. Pierwsze wzmianki o takim przypadku odnotowano 1938 roku, co nie znaczy, że wcześniej nie miały one miejsca. Co więcej liczba źrebiąt od tego czasu ciągle wzrasta. Odkrycie recesywnego genu ST14 na chromosomie 7 odpowiadającego za tą chorobę pomoże wyeliminować takie przypadki.

 

Polub nas na Facebook’u!

Źródło: www.g3journal.orgDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *