Natura nie lubi nudy, czyli wyjątki w wybarwieniu.

Natura nie lubi nudy, czyli wyjątki w wybarwieniu.

Często sensacje w internecie budzą osobniki, które swym wyglądem znacznie odróżniają się od reszty swoich pobratymców. Są trzy główne czynniki dzięki którym stają się takie wyjątkowe:

  • melanizm,
  • albinizm,
  • leucyzm.

Pierwsza z anomalii, to MELANIZM, czyli zwiększona ilość ciemnego pigmentu  w skórze niż normalnie. W naturze takie zjawisko zdarza się dość często u tzw. „czarnych panter”  czyli kotowanych z rodzaju Pantera, a dokładnie jaguarów i lampartów:

flickr.com
gerckens.photo

Choć zdarza się to także u innych gatunków, np.: zebr, szopów, żyraf, wilków , a nawet pingwinów  i in.

galentas.com
galentas.com

Istnieje zjawisko tzw. melanizmu przemysłowego występującego wśród gatunków bytujących w uprzemysłowionych areałach. Populacja zwierząt ciemnieje w wyniku doboru naturalnego przystosowującego wygląd ich potomstwa (kamuflażu) do zanieczyszczonego sadzami i pyłami środowiska.


Drugą jest ALBINIZM, czyli całkowity lub częściowy brak pigmentu. Różowa skóra i czerwone oczy są efektem prześwitywania naczyń krwionośnych przez tkanki, a zarazem pierwszymi cechami rozpoznawczymi, które się z tym zjawiskiem kojarzą. Czasem niewielka ilość niebieskiego pigmentu zostanie zgromadzona w oczach w takim przypadku tęczówka ma bladoniebieski kolor.

inhabitat.com
inhabitat.com

Warunkuje go recesywny gen, dlatego rodzice muszą być heterozygotami, aby prawdopodobieństwo urodzenia albinotycznego potomstwa wyniosło 25%. Większe szanse mamy kojarząc ze sobą same albinosy.

U niektórych gatunków ustabilizowały się albinotyczne linie i dobrym przykładem są tu: myszy, szczury, króliki czy norki albo  tchórzofretki. A u innych pojawiają się z różnym nasileniem, np.: szopów, fok, pingwinów, jeleni, wiewiórek, lisów, goryli .


LEUCYZM jest to zjawisko niedoboru pigmentu, czasami mniejszego, a innym razem większego, które może nieco przypominać albinizm. Można go spotkać u różnych zwierząt: żyraf, zebr, pingwinów, pawi, kruków, kosów, kardynałów i innych.

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

 2 thoughts on “Natura nie lubi nudy, czyli wyjątki w wybarwieniu.”

  • O albinizmie słyszałam już wielokrotnie, ale melanizm jest dla mnie całkowitym zaskoczeniem. Dotąd myślałam, że u zwierząt może występować niedobór pigmentu, nie zaś jego nadmiar! Cóż, specem od genetyki nie jestem, chociaż zawsze mnie ona fascynowała. Dlatego też strasznie się ucieszyłam, jak znalazłam Twojego bloga (a stało się dokładnie dzisiaj :)) – piszesz strasznie ciekawie, a do tego przystępnie (tak, że nawet taki laik jak ja jest w stanie zrozumieć). No i piszesz o koniach – to chyba przesądziło o wszystkim :D.

    Pozdrawiam!
    Malwina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *