Rozwiązana zagadka mechanizmu działania genu bułanego!

Rozwiązana zagadka mechanizmu działania genu bułanego!

Na świecie różnorodność końskich maści jest bardzo duża. Niedawno opublikowane badania ujawniają korzenie mechanizmu działania genu bułanego. Wyjaśniono też przyczyny nie pojawienia się tego wzoru u ras szlachetnych.

DunGenes

Zadaniem umaszczeń bułanych był kamuflaż, który zapewniał bezpieczeństwo przed drapieżnikami. W wyniku domestykacji ( udomowienia) konie nie potrzebowały już takich „zabezpieczeń” przed wrogami, więc zaczęły wykazywać bardziej „odważne” maści/wzory.

Naukowców zainteresowała przyczyna nierównomiernego rozłożenia rozjaśnienia na ciele takich zwierząt. Interesującym odkryciem okazało się rozłożenie pigmentu we włosach, które jest odmienne od pozostałych ssaków o podobnym umaszczeniu. Nagromadzenie pigmentu rozkłada się wzdłuż długości włosia i tylko po stronie zwróconej do zewnątrz zwierzęcia, a jaśniejsza pozostaje ta przylegająca do ciała. Wykazali, że współczynnik TBX3 (nie sadzono, że odgrywa tak ważną role w rozwoju skóry i włosów) powoduje rozwój melanocytów po wewnętrznej stornie włosa.

(today.tamu.edu)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *